Hasło tegorocznego Fotofestiwalu brzmi „Supernatural/ Nadprzyrodzone", co oznacza, że będzie dotyczył duchowości, społeczności i rytuałów, poznania i metafizyki, a także niewyjaśnionych zjawisk.
– Podjęliśmy takie wyzwanie, by zaprezentować coś, co jest trudne do pokazania i medialnie bywa często pomijanym tematem. A przecież od duchowości zaczynają się wszystkie nasze egzystencjalne i filozoficzne pytania – mówi jeden z kuratorów Krzysztof Candrowicz.
Na program główny, prezentowany w łódzkim Art_Inkubatorze składa się siedem indywidualnych wystaw. Nicola Lo Calzo – włoski fotograf pracujący w Paryżu – zapowiada projekt „Mitologie oporu – Nowe współrzędne geograficzne pamięci Wysp Karaibskich’’, w którym odnosi się do postkolonialnego dziedzictwa w XXI wieku. Fotograf stara się dokumentować niematerialne ślady tragicznej przeszłości obydwu Ameryk i Afryki, gromadząc opowieści i przyglądając rytuałom. Uzmysławia, że dla wielu ich mieszkańców kultywowanie wierzeń było formą oporu przeciw kolonializmowi i możliwością zachowania tożsamości.
Piotr Zbierski wędruje po świecie w poszukiwaniu zanikających śladów i szczególnie zwraca uwagę na bliskość tradycyjnych kultur z naturą. W premierowej odsłonie projektu „Cienie echa” pokaże m.in. plemię Toraja, które do początku XX wieku nie miało kontaktu z europejską cywilizacją, więc jegowierzenia przetrwały w prawie niezmienionej formie przez setki lat.
Christoph Draeger i Heidrun Holzfeind w projekcie „Auroville” przybliżą międzynarodową społeczność w mieście Auroville na południu Indii, założonym w 1968 roku, jako przykład współczesnego budowania wspólnoty na bazie duchowych i humanistycznych ideałów.