Ten oddział Muzeum Narodowego w Krakowie przyciąga wspaniałą historyczną kolekcją Czartoryskich z takimi arcydziełami, jak „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci i „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. Ekspozycję w nowej aranżacji w odremontowanym pałacu zdążyło obejrzeć od 20 grudnia 2019 roku do 20 marca 46 tys. osób. A potem muzeum zawiesiło działalność. Teraz na pewno znów będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem, tym bardziej że zyskało nominację do nagrody Wydarzenia Historycznego Roku.

Kolekcja zajmuje 26 sal muzeum i zawiera cenne dzieła malarstwa, rzeźby, rzemiosła artystycznego oraz wyjątkowe pamiątki historyczne, świadectwa dawnej kultury polskiej i europejskiej.

„Damę z gronostajem” Leonardo da Vici namalował około 1490 roku. Modelką była Cecylia Galleriani, kochanka księcia  Ludovica Sforzy, władcy Mediolanu. Gronostaj w rękach dziewczyny jest aluzją do Sforzy, noszącego przydomek Biały Gronostaj, od Orderu Gronostaja, który nadał mu w 1488 roku król Neapolu Ferdynand I.

Dzieło Leonarda kupił do kolekcji Izabeli Czartoryskiej jej syn Adam Jerzy Czartoryski około 1800 roku

„Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” z 1638  jest jednym z nielicznych znanych pejzaży Rembrandta na świecie. Nawiązuje do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie z Ewangelii św. Łukasza, przeciwstawiając dobro złu. Samarytanin spieszy z pomocą napadniętemu, rannemu człowiekowi. A drogą na skraju lasu w karecie zaprzężonej w cztery konie podążą bogacz, którego nieszczęście cierpiącego człowieka wcale nie poruszyło, minął go obojętnie. Wyraziste kontrasty światła i cienia podkreślają dramatyzm przedstawionej sceny.

Obraz zakupiony został przez malarza Jana Piotra Norblina  w Paryżu w 1774 roku , który przywiózł go do Polski i przekazał Czartoryskim.

Bilety do zwiedzania Muzeum Książąt Czartoryskich (Pijarska 15) obecnie najlepiej rezerwować online lub mailowo, bo ich liczba jest ograniczona.

Od 30 czerwca MNK otworzył również  powtórnie Gmach Główny (Al. 3 Maja 1), gdzie od dziś można zwiedzać wystawę „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce”, a od 4 lipca także wystawy stałe.