Słynie z wyjątkowych umiejętności. Z naturalnego bursztynu tworzy unikatowe przedmioty, rzeźby, mozaikowe obrazy, czerpiąc inspiracje ze sztuki starych mistrzów. Jego prace były pokazywane w Krakowie na Wawelu i w wielu innych miastach w Polsce oraz za granicą.
Dziełem życia Lucjana Myrty jest Bursztynowy Skarbiec – ważąca prawie tonę szkatuła (2 m długości, 2,7 m wysokości). Największy na świecie obiekt z bursztynu, bijący wagą nawet legendarną Bursztynową Komnatę. Artysta pracował nad skarbcem 12 lat i dedykował dzieło przedwcześnie zmarłej córce Ewelinie.
Nadał mu kształt XVIII-wiecznej szkatuły z pałacu wersalskiego, w której Maria Antonina przechowywała biżuterię. Korzystał ze wszystkich gatunków różnobarwnych bursztynów i stworzył wyrafinowane dzieło, w którym zawarł przesłanie wiary, nadziei i miłości.
Dekorujące szkatułę rzeźbione sceny przedstawiają życie Chrystusa. Centralna kompozycja odwołuje się do Kazania na Górze, a w zwieńczenie skarbca artysta wpisał tetragram imienia Bożego, zaczerpnięty z malowidła na stropie Wielkiej Sali Rady gdańskiego ratusza.
Ściany skarbca mienią się bogactwem kolorystycznych tonów bursztynu, od bieli przez różne odcienie żółci do brązów, zieleni, a nawet bardzo rzadkiego błękitu.