Książka „Stigma" opowiada o 60-osobowej rodzinie rumuńskich Romów, mieszkających na koczowisku we Wrocławiu. Nie jest to jednak kolejny rozdział barwnej legendy o Cyganach - nie ma taborów, ognisk, tańców i śpiewów - są za to ludzie o niezwykłych historiach. Ta grupa nomadów, uzależniona od nieustannego poszukiwania lepszego świata, nieświadomie poddaje się wpływom kultury masowej, zmagając się z tymi samymi troskami, co każdy współczesny człowiek.
„Stigma" to efekt dwóch lat pracy i ponad pięćdziesięciu spotkań fotografa Adama Lacha oraz autorów wywiadów Katarzyny Dybowskiej oraz Dariusza Koźlenko z rodziną rumuńskich Romów mieszkających na koczowisku we Wrocławiu. Materiał ten został już zauważony i doceniony m.in. na prestiżowym konkursie Picture of The Year International w 2014 roku.
„Łatwo jest walczyć o prawa osób, które głośno krzyczą. Znacznie trudniej zauważyć tych, którzy nie manifestują. Ograniczając miejsce fotografowania do Psiego Pola – części dzielnicy Wrocławia, zajętej przez slumsy romskie - pozbywam widzów możliwości obserwowania Romów podczas tego, co powszechnie uważa się za ich codzienność - żebractwa i kradzieży. W otoczeniu rodziny, oddzieleni od reszty społeczeństwa, okazują się zupełnie innymi ludźmi, nieprzystającymi do typowego wyobrażenia. Zmagają się nie tylko z ciężką codziennością, lecz także z władzami miasta i sąsiadami. Wśród mieszkańców Wrocławia mają opinię żebraków, złodziei i oszustów, co jest powodem częstych aktów agresji. Wszelkie działania władz miejskich, mające na celu rozwiązanie problemu Romów, prowadzą do próby eksmisji i zastraszenia ich. „Stigma" to przede wszystkim opowieść o rodzinie, relacjach i emocjach ludzi, którzy mimo wszystko wydają się szczęśliwi i spokojni. To także próba analizy kondycji współczesnej rodziny, na pograniczu tradycji i nowoczesności. ". – Adam Lach
Więcej na www.projectstigma.com oraz www.facebook.com/stigmabook i na stronie wydarzenia na Facebooku.