Prace Franka Stelli w Muzeum Historii Żydów Polskich

Legendarny nowojorski artysta Frank Stella prezentuje w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie prace inspirowane zniszczonymi przez Niemców podczas wojny synagogami.

Aktualizacja: 19.02.2016 06:21 Publikacja: 19.02.2016 06:03

Frank Stella na tle pracy Bogoria IV z 1971 r., kolekcja Raplha DeLuki; dzięki uprzejmości Marianne Boesky Gallery, New York i Dominique Lévy, New York/London. Fot. Kristine Larsen

Foto: Muzeum Polin

Wybrano 38 prac Franka Stelli z lat 70. Są to abstrakcyjne wielkoformatowe obrazy, modele reliefów z drewna i tektury i przygotowawcze rysunki, szkice. Cykl ten artysta nazywał „Polskie miasteczka” („Polish Village Series”). Stworzył go pod wpływem, książki „Wooden Sunagogues” polskich architektów, Marii i Kazimierza Piechotków, która przypadkiem wpadła mu w ręce i okazała się zwrotnym punktem w jego poszukiwaniach.

Artysta sytuuje te prace między architekturą i sztuką, bo powstały, jak wyjaśniał na konferencji w Warszawie, gdy myślał „o budowaniu obrazu”. Mimo że są to dzieła abstrakcyjne, skłaniają także do refleksji nad utraconym dziedzictwem.  i potrzebą jego ratowania.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem