Reklama
Rozwiń

Joanna Rajkowska buduje podziemne miasto

To najnowszy projekt artystki, znanej powszechnie autorki projektu „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”, czyli sztucznej palmy na Rondzie de Gaulle’a w Warszawie. Najnowsza praca powstaje w Zachęcie i zapowiada otwarcie wystawy „Rihizopolis” 1 lutego.

Aktualizacja: 22.01.2021 19:11 Publikacja: 22.01.2021 19:08

Rhizopolis przypomina o zależności człowieka od ekosystemów. To podziemne miasto przetrwania wygląda jak gąszcz korzeni, w którym odbiorcy mają doświadczyć możliwych skutków katastrofy klimatycznej. Na pozór można się w śród nich schronić, ale ta podziemna przestrzeń budzi niepokój, jeśli nie grozę.

- Chcę, żeby wchodząc na wystawę, odwiedzający poczuli się nieistotni, zrozumieli, że w majestatycznym świecie przyrody są takim samym kruchym, uwarunkowanym bytem, jak wszystko, co istnieje – wyjaśnia artystka. - Przeraża mnie sprawczość człowieka – fakt, że jednym gestem jesteśmy w stanie wykarczować setki hektarów lasu czy skazać niezliczone gatunki istot na zagładę. Zaburzamy porządek rzeczy na każdym poziomie, sami siebie prowadzimy na skraj antropogenicznej katastrofy klimatycznej. To, co teraz dzieje się na całym świecie, pandemia, to tylko przygrywka do tego, co nas czeka. Chciałabym, aby widz czuł moje własne przerażenie, ale i mój głęboki respekt wobec wszelkiej materii, wobec Ziemi. – dodaje.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Rzeźba
Anatomia antyku na Zamku Królewskim z kolekcji Stanisława Augusta
Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu