To wystawa dla każdego. Wielotematyczna, interdyscyplinarna, przybliżająca różnorodne problemy Polski międzywojennej w sposób skrótowy i przystępny. Najnowsze cyfrowe media plus tradycyjne dzieła sztuki; dokumenty, zdjęcia, filmy. Mozaika klimatów, mieszanka wątków poważnych i lekkich. Taki efektowny bryk polityczno-gospodarczo-artystyczny z dodatkiem o życiu codziennym.
[b]Szacunek dla Matołka[/b]
Na wstępie powtórka z historii Europy. Multimedialna mapa uświadamia, jak przesuwały się fronty I wojny światowej i gdzie odbywały się najważniejsze walki; jakie naciski zadecydowały o nowym kształcie granic Polski po traktacie wersalskim. Klamka zapadła dopiero w 1922 roku. Znacznie wcześniej, już dwa miesiące po zawieszeniu broni, w II RP odbyły się wybory powszechne. Byliśmy w europejskiej awangardzie: daliśmy prawo głosu także kobietom. A wszystkim obywatelom – swobodę wyboru wyznania. W jednej z sal przywołane zostały obrzędy i "oprawa" siedmiu współistniejących u nas wyznań.
Ze świątyń widz trafia do… przedszkola. Na ruchomych postumentach kręcą się pluszowe miśki, w ich sąsiedztwie zasiadają porcelanowe lalki, po przeciwległej stronie – drewniany tramwaj i kolejka, ekologiczne zabawki, do jakich dziś wraca- ją projektanci. Na szczytowej ścianie króluje Koziołek Matołek, który niedawno świętował 75-lecie, jednak nie dlatego za- proszono go na zamek. Symbolizuje nowoczesne podejście do edukacji najmłodszych.
[b]Iluzje w iluzjonie[/b]