Artykuł z archiwum miesięcznika Uważam Rze
Niedziałająca już niestety galeria Prowincjonalna w Słubicach Ryszarda Góreckiego. Art Stations Foundation Grażyny Kulczyk jako przykład rozmachu i mecenatu w Polsce. Ego, której właściciele udowadniają, że prywatną galerię można wzbogacić pełnym pasji kolekcjonowaniem. Atlas Sztuki z Łodzi, hojnie wspierany przez właściciela Andrzeja Walczaka, to z kolei miejsce gotowe do realizacji projektów artystycznych, na które nikt inny by się nie zdecydował. Krakowski Bunkier Sztuki, galeria Starmach i wciąż żywy, ciekawy Zderzak z zapleczem niebanalnych historii. I dalej: warszawska Fundacja Promocji Sztuki Nowoczesnej, Fundacja Galerii Foksal i galeria Raster. To miejsca, które mają już stałe miejsce na kulturalnej mapie Polski. Pora poznać te, które mogą niedługo do nich dołączyć.
Wrocław
Kiedy ktoś pyta mnie o kulturalny Wrocław, na myśl przychodzi mi Mieszkanie Gepperta. To galeria, jak sama nazwa wskazuje, zlokalizowana w dawnym mieszkaniu prof. Eugeniusza Gepperta. Działa od ponad sześciu lat i stale zaskakuje swoim programem. Wchodzi w żywą dyskusję na temat sztuki najnowszej, z zaangażowaniem promuje młodych adeptów sztuki i prezentuje wystawy prac, które zazwyczaj stawiają duże wyzwanie przeciętnemu odbiorcy. Galeria zaprasza do współpracy artystów i intelektualistów „postrzegających świat z perspektywy pełnego w nim zanurzenia, a mimo to – krytycznie. Ludzi potrafiących interpretować współczesność na swój własny, autorski sposób". To tu odkryłem bezprecedensową twórczość Marcina Łuczkowskiego i Piotra Kmity.
Poznań
W stolicy Wielkopolski warto wybrać się do galerii Stereo, prowadzonej przez rewelacyjny duet: Zuzię Hadryś i Michała Lasotę (nieoficjalnie planują przeprowadzkę do Warszawy). Galeria została założona w 2009 r. i nieustannie potwierdza, poprzez realizowane wystawy, że jest jedną najlepiej zarządzanych w kraju. Międzynarodowe projekty, wymiana artystyczna, targi sztuki, opieka kuratorska, wartościowe publikacje. To tylko potwierdzenie jej aspiracji i mała próbka możliwości. Do jej sukcesu przyczynili się artyści, m.in. Wojciech Bąkowski, który współpracował z warszawską galerią Leto, a także Piotr Bosacki, Magdalena Starska. Znajdziemy tam też debiutującą Gizelę Mickiewicz i genialnego Mateusza Sadowskiego. Prowadzący określają Stereo jako „miejsce intensywnej wymiany myśli", galerię „inspirującą artystów i publiczność".
Kraków
Jeśli Kraków, to New Roman i artystyczny kolektyw, który odkryłem w trakcie Miesiąca Fotografii w Bunkrze Sztuki. Tworzą go: Kaja Gliwa, Jagna Lewandowska, Mikołaj Moskal, Damian Nowak i Wojciech Orlik. Ich twórczość przekracza dotychczasowe granice sztuki, swobodnie wykorzystuje nowatorskie rozwiązania i nowe środki wyrazu. Przestrzeń wystawiennicza zlokalizowana jest na krakowskim Podgórzu. Mieści się w budynku mieszkalnym i trzeba się wspiąć na piąte piętro. Jednak warto, i to bardzo, bo na niewielkiej przestrzeni znajdziemy wielką sztukę, nową i niekonwencjonalną.