Piotr Jarzyński, Katarzyna Szynalska: Planowanie przestrzenne po nowemu

Obywatele sami będą mogli rozpocząć procedurę planistyczną.

Publikacja: 31.05.2022 10:22

Piotr Jarzyński, Katarzyna Szynalska: Planowanie przestrzenne po nowemu

Foto: Adobe Stock

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw przewidziano wprowadzenie planu ogólnego gminy oraz zmian w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy, odszkodowaniach za obniżenie wartości nieruchomości, opłatach planistycznych oraz partycypacji społecznej.

O reformie planowania przestrzennego mówi się od lat. Pojawiały się różne koncepcje, w tym obejmujące stworzenie nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym lub wręcz kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który stanowiłby kompleksowy zbiór przepisów dla procesu inwestycyjno-budowlanego. W dniu 25 kwietnia 2022 r. został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (dalej: projekt ustawy). Nie zdecydowano się na przedstawienie projektu nowej ustawy, lecz jedynie na przeprowadzanie fundamentalnych zmian w obowiązującej ustawie z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Króliczek zwany deregulacją
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Uchwała SN może złagodzić frankowe spory
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Andrzej Duda też chciał złagodzić prawo aborcyjne
Rzecz o prawie
Paweł Krekora: Czy na ustawę frankową rzeczywiście jest za późno?
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Dyskusja, a nie krucjata