Minister finansów oraz funduszy i polityki regionalnej przedstawił projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku (UD 235). Ma nowelizować m.in. ustawę o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do organizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Jedną z istotnych zmian ma być wyposażenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w prawo ustanowienia kuratora dla emitenta.
Wprowadzenie możliwości ustanawiania kuratora dla spółki akcyjnej budzi istotne wątpliwości co najmniej z trzech powodów. Po pierwsze, powiela rozwiązania prawne pozwalające w konkretnych okolicznościach na powołanie kuratora dla osoby prawnej. Po drugie, przesłanki zezwalające KNF na powołanie kuratora są sformułowane w części w sposób pozostawiający organowi dużą uznaniowość, także co do zakresu kompetencji kuratora. W końcu, decyzja o ustanowieniu kuratora ma być natychmiast wykonalna, a możliwość jej uchylenia skomplikowana.
Cztery okoliczności
Obecnie obowiązujący przepis kodeksu cywilnego pozwala na powołanie przez sąd rejestrowy kuratora m.in. dla spółki akcyjnej, gdy nie może być reprezentowana lub nie może prowadzić swoich spraw ze względu na brak organu albo brak w składzie organu uprawnionego do jej reprezentowania (art. 42). Ponadto, w sprawach o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia sąd właściwy do rozstrzygnięcia powództwa wyznacza kuratora dla spółki akcyjnej, jeżeli zarząd nie może działać za spółkę, a brakuje uchwały walnego zgromadzenia o ustanowieniu pełnomocnika (art. 426 k.s.h.).
Nowa regulacja przewiduje możliwość powołania kuratora w przypadku:
- niewykonywania lub nienależytego wykonywania obowiązków informacyjnych mimo nałożenia sankcji za niewykonywanie lub nienależyte wykonywanie obowiązków informacyjnych;