Marcin Chomiuk

Business judgment rule – akademicki przykład z praktyki spółki giełdowej

Okoliczności toczącej się publicznie dyskusji o sposobie wykonywania doradztwa oraz wysokości wynagrodzenia jednego z doradców zarządu spółki notowanej na GPW to przykład niewłaściwego zastosowania biznesowej oceny sytuacji przez organy spółki.

Audyt otwarcia nowo powołanych zarządów i rad nadzorczych

Jeżeli nowy zarząd zostaje powołany na skutek odwołania poprzedniego zarządu w związku z zarzutami nieprawidłowego prowadzenia spraw spółki, konieczny jest audyt otwarcia. Nowy zarząd nie powinien tego zaniechać, w przeciwnym razie nowi członkowie zarządu, jak i rady nadzorczej, mogą zostać obciążeni współodpowiedzialnością za szkodę wyrządzoną spółce przez poprzedników.

Marcin Chomiuk: Prawniczy rollercoaster ze spółkami medialnymi

Na spór o media publiczne warto spojrzeć też od strony kontrahentów, dostawców i pracowników tych spółek.

Transakcje M&A na akcjach spółek niepublicznych

Od 1 marca 2021 r., żeby skutecznie nabyć akcje, zarówno imienne, jak i na okaziciela, trzeba dokonać w rejestrze akcjonariuszy wpisu wskazującego nabywcę, liczbę oraz rodzaj, serie i numery albo odrębne oznaczenia nabytych akcji.

Sprawozdania rad nadzorczych spółek akcyjnych po zmianie przepisów

Rada nadzorcza ma obowiązek zbadania adekwatności i skuteczności funkcjonującego w spółce systemu compliance, a w przypadku braku tego typu mechanizmów – oceny, czy spółka wymaga ich wdrożenia.

Marcin Chomiuk, Adam Usiądek: Wedle najlepszej wiedzy

M&A – za co odpowiada sprzedający udziały lub akcje w spółce.

Chomiuk, Usiądek: M&A – za co odpowiada sprzedający udziały lub akcje

Praktyką jest, że w umowach przenoszących prawa udziałowe składane są kupującemu przez sprzedającego gwarancje i zapewnienie dotyczące stanu prawnego i faktycznego, nie tylko odnoszące się do udziałów albo akcji spółki, ale też co do stanu finansów, rozliczeń podatkowych, majątku, umów, zezwoleń i innych obszarów dotyczących przedsiębiorstwa spółki.

Marcin Chomiuk: Kurator dla każdej spółki giełdowej?

Zamiast zwiększać bezpieczeństwo na rynku, nowelizacja może od niego odstraszać.

Uprawnienia akcjonariuszy spółek niepublicznych, których akcje nie zostały zdematerializowane

Akcjonariusze spółek niepublicznych, których akcje nie zostały zdematerializowane, mogą jeszcze przez 5 lat wykazywać wobec spółki swoje prawa udziałowe przy użyciu dokumentu akcji, zarówno w celu przeprowadzenia ich dematerializacji, jak udziału w walnym zgromadzeniu.

Dematerializacja akcji spółek niepublicznych – zmiany od 1 marca

Do zbycia akcji, zarówno imiennych, jak i na okaziciela, konieczne jest zawarcie prawnie skutecznej umowy, stanowiącej podstawę zbycia oraz dokonanie wpisu do rejestru akcjonariuszy. Marcin Chomiuk