Ponad 113 tys. wakatów, czyli wolnych miejsc pracy, mieli polscy pracodawcy pod koniec II kwartału tego roku. Oznacza to, że wakatów było o 3,9 proc. mniej niż na koniec marca b.r. i prawie o jedną czwartą mniej niż rok wcześniej, na koniec czerwca 2022 r. - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych GUS.
Czytaj więcej
Spadek liczby ogłoszeń o pracy w ujęciu rocznym dotyczy wszystkich branż pomimo lekkiego ożywieni...
Potwierdzają one nie tylko mniejszy popyt na pracę, ale też dostrzegane przez agencje zatrudnienia oszczędnościowe działania firm, które coraz częściej zmieniają politykę zatrudnienia: rezygnują z wypełnienia części wakatów (które dzielą na obecną załogę) ze względu na koszt pozyskania i zatrudnienia nowych pracowników, o których w wielu zawodach i branżach nadal jest trudno.
Brakuje specjalistów w IT
Widać to także w analizie GUS. Według jego danych, tradycyjnie już, najwięcej wakatów jest w przemyśle (22,4 tys.), choć na koniec czerwca br. było ich prawie o jedną trzecią mniej niż rok wcześniej. Podobnie jak przed rokiem, firmy najczęściej miały wakaty dla robotników przemysłowych i operatorów maszyn i urządzeń.
Jeszcze większe spadki liczby wolnych miejsc pracy w ujęciu rocznym widać w budownictwie oraz w sektorach, które rekrutują głównie specjalistów. W finansowo-ubezpieczeniowym wakatów było na koniec czerwca br. prawie o 42 proc. mniej niż rok wcześniej, zaś w Informacji i komunikacji, czyli w ICT, pracodawcy mieli 8,5 tys. nieobsadzonych miejsc pracy - o ponad 39 proc. mniej niż rok wcześniej.