Fatalne warunki robotników sezonowych w Niemczech: brak toalet, pleśń w pokojach

Pracownicy sezonowi przy zbiorach szparagów w Niemczech często pracują w fatalnych warunkach – wynika z raportu organizacji Oxfam. Pracodawcy często jednostronnie obniżają im pensje, zmuszają do pracy na akord i ustalają niemożliwe do osiągnięcia normy wydajności.

Publikacja: 23.05.2023 10:18

Zbiory szparagów w Niemczech

Zbiory szparagów w Niemczech

Foto: Bloomberg

Benjamin Luig z inicjatywy „Faire Landwirtarbeit”, która brała udział w badaniu, twierdzi, że nie są to wcale pojedyncze przypadki, a pracownicy sezonowi skarżą się regularnie na błędne informacje dotyczące zapisu czasu pracy, twierdząc, że muszą pracować więcej, ale nie otrzymują za to odpowiedniego wynagrodzenia. - Dumping płacowy i ogromna presja wydajności nie mogą być modelem biznesowym – powiedział Luig.

Z raportu Oxfam wynika, że problemem są także wysokie potrącenia z wynagrodzenia z powodu zawyżonych czynszów za noclegi dla robotników a także zakwaterowanie w barakach bez pomieszczenia kuchennego, gdzie pracodawca zażądał od pracowników opłaty aż 40 euro za metr kwadratowy. – Tymczasem średni czynsz bez opłat dodatkowych w centrum Monachium wynosi 23 euro za metr kwadratowy – podkreślił Steffen Vogel, referent Oxfam ds. globalnych łańcuchów dostaw i praw człowieka w sektorze rolniczym. W raporcie wyszczególniono także inne problemy z którymi borykają się robotnicy sezonowi: w jednym z gospodarstw w Brandenburgii kwatery przypominały baraki, a w pokojach była pleśń, kwatery nie miału pomieszczeń kuchennych, pracownicy musieli zadowolić się przenośnymi palnikami gazowymi a jedna toaleta przypadała na 50 osób.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Rynek pracy
Barometr Talentów 2025. Poznaliśmy nastroje pracowników w Polsce
Rynek pracy
Specjalista z kompetencjami AI łatwiej znajdzie pracę i więcej zarobi
Rynek pracy
„FAZ”: Dlaczego Polacy nie chcą już pracować w Niemczech?
Rynek pracy
Dobra sytuacja na rynku pracy w USA może zniechęcić Fed do cięcia stóp
Rynek pracy
Prezes Manpower Group: na rynkach pracy w Europie panuje chłód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama