Nowe dane o bezrobociu w Europie

Bezrobocie w krajach Unii Europejskiej wyniosło w listopadzie 6 proc., a w krajach strefy euro 6,5 proc. - podał Eurostat. W obu przypadkach nie zmieniło się wobec października, było też najniższe od kwietnia 1988, gdy zaczęto zbierać takie dane. A według MOP z Genewy, elastyczny system pracy jest korzystny dla wszystkich.

Publikacja: 09.01.2023 17:36

Nowe dane o bezrobociu w Europie

Foto: Pixabay

W 27 krajach Unii zatrudnienia szukało 12,949 mln mężczyzn i kobiet, w krajach strefy euro łącznie z Chorwacją 10,97 mln. W unijnych biurach pośrednictwa pracy było zarejestrowanych 5,7 proc. mężczyzn i 6,4 proc. kobiet.

Wobec października ich liczba zwiększyła się w Unii o 10 tys., a w strefie euro zmalała o 2 tys. Liczba młodych ludzi szukających pracy wzrosła w obu strefach o 180 tys. i 157 tys. do 15,1 proc. z 15 proc. w październiku. W porównaniu do listopada 2021 nastąpił spadek liczby bezrobotnych o 875 tys. w Unii i o 846 tys. w strefie euro. Eurostat wyjaśnił, że oparł swe dane na definicji osoby bezrobotnej Międzynarodowej Organizacji Pracy (szuka zatrudnienia od 4 tygodni, jest gotowa zacząć pracę w ciągu 2 tygodni).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Rynek pracy
Milenialsi najczęściej myślą o zmianie pracy
Rynek pracy
Pracownicy wiedzą, jaki ma być dobry pracodawca, ale nie zawsze go znajdują
Rynek pracy
Barometr Talentów 2025. Poznaliśmy nastroje pracowników w Polsce
Rynek pracy
Specjalista z kompetencjami AI łatwiej znajdzie pracę i więcej zarobi
Rynek pracy
„FAZ”: Dlaczego Polacy nie chcą już pracować w Niemczech?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama