Uczeń nie da rady w biurze: test kompetencji cyfrowych nie wypadł najlepiej

Pionierski wielki test kompetencji cyfrowych młodych Polaków nie wypadł najlepiej. Badania w szkołach pokazały, że nasze zdolności komputerowe są na niższym poziomie niż w innych krajach regionu. Ale dramatu nie ma.

Publikacja: 07.12.2022 21:00

Uczeń nie da rady w biurze: test kompetencji cyfrowych nie wypadł najlepiej

Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Zakończył się ogólnopolski test kompetencji cyfrowych online skierowany do uczniów i nauczycieli. Dane z IT Fitness Test 2022 Grupy Wyszehradzkiej pokazują, że średni poziom poprawnych odpowiedzi na poziomie szkół ponadpodstawowych to 41 proc. (40 proc. w przypadku uczniów i 54 proc. – nauczycieli) – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Taki rezultat plasuje nas poniżej Czech i Słowacji, gdzie średnia sięgnęła 50 proc. Wypadliśmy jednak lepiej niż Węgrzy (37 proc.). W przypadku uczniów szkół podstawowych wynik w Polsce to ponad 45 proc. I w tym wypadku lepsi są nasi sąsiedzi. Warto jednak zwrócić uwagę na dane w poszczególnych kategoriach testu. Młodzież całkiem dobrze radzi sobie bowiem z internetem, a także – o dziwo – z zadaniami z zakresu cyberbezpieczeństwa. Słabo wypada znajomość cyfrowych narzędzi biurowych. Można sądzić, że praca np. z Excelem to w przyszłości dla obecnych uczniów szkół średnich będzie nie lada wyzwanie.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rynek pracy
Słabo z pracą w drugim półroczu. Nadzieja w dużych firmach
Rynek pracy
GUS: 1,4 mln ludzi w Polsce pracuje tylko na podstawie umowy zlecenia
Rynek pracy
Na jakie umiejętności postawić w erze sztucznej inteligencji?
Rynek pracy
Czy uda się przełamać męską dominację we władzach firm?
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Rynek pracy
Wakatów jest mniej niż zimą, ale więcej niż rok temu