Uczeń nie da rady w biurze: test kompetencji cyfrowych nie wypadł najlepiej

Pionierski wielki test kompetencji cyfrowych młodych Polaków nie wypadł najlepiej. Badania w szkołach pokazały, że nasze zdolności komputerowe są na niższym poziomie niż w innych krajach regionu. Ale dramatu nie ma.

Publikacja: 07.12.2022 21:00

Uczeń nie da rady w biurze: test kompetencji cyfrowych nie wypadł najlepiej

Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Zakończył się ogólnopolski test kompetencji cyfrowych online skierowany do uczniów i nauczycieli. Dane z IT Fitness Test 2022 Grupy Wyszehradzkiej pokazują, że średni poziom poprawnych odpowiedzi na poziomie szkół ponadpodstawowych to 41 proc. (40 proc. w przypadku uczniów i 54 proc. – nauczycieli) – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Taki rezultat plasuje nas poniżej Czech i Słowacji, gdzie średnia sięgnęła 50 proc. Wypadliśmy jednak lepiej niż Węgrzy (37 proc.). W przypadku uczniów szkół podstawowych wynik w Polsce to ponad 45 proc. I w tym wypadku lepsi są nasi sąsiedzi. Warto jednak zwrócić uwagę na dane w poszczególnych kategoriach testu. Młodzież całkiem dobrze radzi sobie bowiem z internetem, a także – o dziwo – z zadaniami z zakresu cyberbezpieczeństwa. Słabo wypada znajomość cyfrowych narzędzi biurowych. Można sądzić, że praca np. z Excelem to w przyszłości dla obecnych uczniów szkół średnich będzie nie lada wyzwanie.

Czytaj więcej

Wiceprezydentka stolicy: W Warszawie brakuje blisko 3 tys. nauczycieli

– Przeprowadzony przez nas test spełnił swoje zadanie – zdiagnozowaliśmy konkretne braki w umiejętnościach cyfrowych polskich uczniów. Musimy wiedzieć, gdzie są nasze słabe punkty, co wymaga poprawy, by odpowiednio kształcić młodych ludzi z kompetencji cyfrowych – komentuje wyniki badań Michał Kanownik, prezes związku Cyfrowa Polska. I podkreśla, że test wskazał też młodym osobom, jakie umiejętności cyfrowe powinni posiadać, by odnaleźć się w przyszłości na rynku pracy.

– Wyniki pilotażowej edycji pokazują, że umiejętności polskich uczniów i nauczycieli są zbliżone do tych, które obserwujemy w pozostałych państwach Grupy Wyszehradzkiej. Pierwszy rzut oka na osiągnięcia w poszczególnych kategoriach testu w naszym kraju może budzić optymizm w kontekście rosnącej ostatnimi czasy liczby cyberataków. Polscy uczniowie poradzili sobie bowiem najlepiej z zadaniami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa – mówi nam Kanownik.

Jak tłumaczy, obecnie trwa analiza wyników testu. Wnioski trafią do resortu edukacji. – Szczegółowa analiza udzielonych odpowiedzi pozwoli nam skonstruować rekomendacje dotyczące kształtowania programów nauczania z zakresu informatyki, ale także implementacji kompetencji cyfrowych w toku nauczania innych przedmiotów w sposób kompleksowy – wyjaśnia.

Czytaj więcej

Internetowy sposób na lukę kompetencyjną

Już wiadomo, że w 2023 r. przeprowadzona zostanie kolejna, udoskonalona wersja IT Fitness Testu, a jej zasięg ma być jeszcze większy (w obecnej odsłonie udział wzięło niemal 30 tys. uczniów i nauczycieli). – Musimy zachować ciągłość badania kompetencji cyfrowych młodych ludzi, by na bieżąco monitorować zmiany w tym zakresie w Polsce oraz skuteczności podejmowanych działań – dodaje Michał Kanownik.

Paradoksalnie młode pokolenie nie najlepiej radzi sobie z dynamicznym rozwojem technologii i możliwości, jakie daje nieograniczony niemal dostęp danych. Eksperci z Data Literacy Project wskazują na gigantyczną lukę kompetencyjną, która może negatywnie wpływać na rozwój całego społeczeństwa. Z ich globalnych badań wynika, iż ledwie 21 proc. osób pomiędzy 16. a 24. rokiem życia potrafi korzystać z danych.

Czytaj więcej

Cisco chce wyszkolić na świecie 25 mln osób w IT
Rynek pracy
Jon Clifton, Gallup: Czy masz przyjaciela w pracy
Rynek pracy
Niemiecki sąd: pracownicy tymczasowi mogą zarabiać mniej
Rynek pracy
Ukraińcy wyjeżdżają z Polski na Zachód. Nie chcą czekać na ożywienie
Rynek pracy
Płacowy hamulec włączył się w IT
Rynek pracy
Sztuczna inteligencja wyśle programistów na dodatkowe kursy
Rynek pracy
Spowolnienie dotknęło już pracowników tymczasowych