Warszawa, Trójmiasto i Wrocław i w tym roku utrzymały swoją pozycję jako miasta, którym jest najłatwiej przyciągnąć specjalistów i menedżerów – wynika z badania firmy rekrutacyjnej Antal, które latem tego roku objęło 1046 osób z tej grupy. Potwierdziło też ich dużą otwartość na relokację. Tylko 26 proc. ankietowanych specjalistów i menedżerów zdecydowanie nie przyjęłaby oferty pracy w innym mieście.

Pozostali są otwarci na przeprowadzkę za pracą. – Relokacja międzymiastowa zyskuje na popularności – ocenia Edyta Morek, starszy konsultant w Antal, w obszarze IT Services. Przypomina, że otwartość na zmianę miejsca pracy wzrosła w tym roku aż o 5 p.p. w porównaniu z 2021 r.

Co więcej, o ile w poprzednich latach była ona zwykle powiązana z relokacją wewnątrz jednej firmy, to obecnie często ma związek z atrakcyjną ofertą pracy w firmie zlokalizowanej w innym mieście. Najlepiej w Warszawie – bo ponad czterech na pięciu specjalistów i menedżerów za najbardziej atrakcyjne miasto do relokacji uważa stolicę.

Potencjał rynku pracy

Jednak atrakcyjność stolicy (podobnie jak pozostałych miast z pierwszej trójki) w ostatnich latach spadła. Przed dwoma laty gotowość do przeprowadzki do Warszawy wskazywała ponad połowa uczestników badania „Aktywności specjalistów i menedżerów na rynku pracy”, o 11 p.p. więcej niż obecnie. Mógł się do tego przyczynić rozwój pracy zdalnej, a także wysokie koszty mieszkań w Warszawie. Pozostaje ona jednak liderem zestawienia i największym w kraju rynkiem pracy dla specjalistów i menedżerów.

– Warszawę postrzegana jest jako centrum biznesu i hub technologiczny przyciągający inwestorów, kapitał oraz talenty z całego świata – przypomina Weronika Kamińska, konsultant Antal w obszarze IT Services. Według raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), który zrzesza czołowych graczy z tej branży, to w Warszawie działa najwięcej centrów usług biznesowych, ponad 330.

Zdaniem Kamińskiej coraz większe znaczenie dla atrakcyjności stolicy ma także rozwój branży FinTech; według raportu Cashless aż 39 proc. polskich fintechów ma swoje centrale właśnie w Warszawie.

Wiceliderem relokacyjnej atrakcyjności jest Trójmiasto, będące w ostatnich latach jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków usług biznesowych w Polsce. W badaniach ABSL Trójmiasto jest najlepiej oceniane pod względem ogólnej jakości życia, co skutecznie przyciąga specjalistów i menedżerów.

Konkurencyjne oferty

Trzeci w rankingu Wrocław (i trzeci też pod względem zatrudnienia w usługach dla biznesu), także jest wysoko oceniany za ogólną jakość życia. W oczach specjalistów i menedżerów zyskują ostatnio miasta spoza pierwszej trójki, przede wszystkim Kraków, Katowice i Łódź.

Stolica Małopolski, będąca największym ośrodkiem usług biznesowych w Polsce (ok. 93 tys. pracowników), zyskała na atrakcyjności m.in. dzięki skutecznej walce ze smogiem. Eksperci Antala chwalą też krakowski program Smart City, zwiększający przyjazność Krakowa dla mieszkańców.

– Specjaliści często też wybierają jako swoje miejsca zamieszkania Katowice, Poznań czy Łódź. Ich włodarze konkurują ofertami oraz programami wpływającymi pozytywnie na jakość życia – zauważa Kamińska. Przypomina, że Łódź jest jednym z najlepszych miejsc pod względem relacji płac do kosztów życia. I mocno zabiega o specjalistów. W tym roku Urząd Miasta Łodzi we współpracy z Goodylabs stworzył portal z ogłoszeniami pracy dla specjalistów z sektora usług dla biznesu i IT.

Jak zauważa ekspertka Antala, na znaczeniu zyskują również mniejsze miasta. Sprzyja im rozwój pracy zdalnej; 83 proc. badanych jest gotowych pracować wyłącznie zdalnie – zarówno dla firmy w kraju, jak i za granicą.