Warszawa, Trójmiasto i Wrocław i w tym roku utrzymały swoją pozycję jako miasta, którym jest najłatwiej przyciągnąć specjalistów i menedżerów – wynika z badania firmy rekrutacyjnej Antal, które latem tego roku objęło 1046 osób z tej grupy. Potwierdziło też ich dużą otwartość na relokację. Tylko 26 proc. ankietowanych specjalistów i menedżerów zdecydowanie nie przyjęłaby oferty pracy w innym mieście.
Pozostali są otwarci na przeprowadzkę za pracą. – Relokacja międzymiastowa zyskuje na popularności – ocenia Edyta Morek, starszy konsultant w Antal, w obszarze IT Services. Przypomina, że otwartość na zmianę miejsca pracy wzrosła w tym roku aż o 5 p.p. w porównaniu z 2021 r.
Co więcej, o ile w poprzednich latach była ona zwykle powiązana z relokacją wewnątrz jednej firmy, to obecnie często ma związek z atrakcyjną ofertą pracy w firmie zlokalizowanej w innym mieście. Najlepiej w Warszawie – bo ponad czterech na pięciu specjalistów i menedżerów za najbardziej atrakcyjne miasto do relokacji uważa stolicę.
Potencjał rynku pracy
Jednak atrakcyjność stolicy (podobnie jak pozostałych miast z pierwszej trójki) w ostatnich latach spadła. Przed dwoma laty gotowość do przeprowadzki do Warszawy wskazywała ponad połowa uczestników badania „Aktywności specjalistów i menedżerów na rynku pracy”, o 11 p.p. więcej niż obecnie. Mógł się do tego przyczynić rozwój pracy zdalnej, a także wysokie koszty mieszkań w Warszawie. Pozostaje ona jednak liderem zestawienia i największym w kraju rynkiem pracy dla specjalistów i menedżerów.