Najszybciej rosnące grupy zawodowe w UE. Nowe dane Eurostatu

Programiści i inni specjaliści IT byli w ciągu ostatniego roku jedną z najszybciej rosnących grup zawodowych w Unii Europejskiej. Ich liczba zwiększyła się w tym czasie prawie o jedną dziesiątą. Szybko przybywało też prawników.

Publikacja: 05.07.2022 16:47

Najszybciej rosnące grupy zawodowe w UE. Nowe dane Eurostatu

Foto: Adobe Stock

Ponad 4,5 miliona specjalistów IT, czyli o 395 tysięcy więcej niż rok wcześniej, pracowało na koniec I kwartału tego roku w krajach Unii- wynika z najnowszych danych Eurostatu. Z sięgającym 9,6 proc. tempem wzrostu zatrudnienia, informatycy są też jedną z najszybciej rosnących grup zawodowych w UE, podobnie zresztą jak na całym świecie.

Wśród zawodów specjalistycznych są natomiast zdecydowanymi liderami pod względem tempa wzrostu, choć szybko powiększała się też grupa specjalistów związanych z prawem, ekonomią i kulturą. (legal, social and cultural professionals). Grupa, w której obok prawników są ekonomiści, bibliotekarze, dziennikarze i fotografowie, na koniec marca liczyła prawie 3,5 mln pracowników, o 9,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej

Freelancerzy mają gorzej. Spadki zleceń ratują stawkami, które zjada inflacja

Mocne odbicie w HoReCa

Jednak liderami pod względem tempa wzrostu w skali roku były dwie grupy, najmocniej dotknięte przez pandemiczne lockdowny. W ich przypadku najnowsze dane Eurostatu potwierdzają efekt odbicia gospodarczego po pandemii. Największy, przekraczający 25 proc. wzrost zatrudnienia w ciągu ostatniego roku odnotowali pracownicy sektora Horeca związani z przygotowaniem żywności, w tym pomoce kuchenne w barach i restauracjach oraz pracownicy cateringu. Ich liczba wzrosła do 1,37 mln na koniec I kwartału.

Wiceliderem wzrostu zatrudnienia jest znacznie liczniejsza i bardziej zróżnicowana grupa pracowników usług osobistych (personal service workers), do której zaliczają się pracownicy biur podróży, piloci wycieczek, opiekunowie a także sprzątaczki i fryzjerzy.

Na koniec marca tego roku w krajach Unii w zawodach związanych z usługami osobistymi pracowało ponad 7,6 mln osób, o prawie 16 proc. więcej niż wiosną 2021 r, gdy działalność wielu usług ograniczała trzecia fala pandemii Covid-19. W tym przypadku widać największy ilościowy wzrost - o ponad milion pracowników.

Spadek w rolnictwie

Na drugim miejscu są pod względem przyrostu specjaliści z obszaru biznesu i administracji, w tym księgowi, finansiści a także specjaliści HR i PR. Na koniec marca tego roku ta grupa zawodowa liczyła w krajach Unii ponad 8,6 mln osób, prawie o 600 tys. więcej (7,4 proc.) niż rok wcześniej. Przyczynił się do tego dobrze widoczny też w Polsce zwiększony popyt na księgowych i HR-wców.

Choć odbicie gospodarek po pandemii wywołało wzrost zatrudnienia w większości grup zawodowych w krajach Unii, to w niektórych przypadkach widać spadki. Największy, sięgający 12,6 proc. miał miejsce w zawodach rolniczych, gdzie niedobory kadrowe coraz częściej wyrównuje automatyzacja.

Liczba pracowników w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie zmalała w ciągu ostatniego roku o 5,3 proc., czyli prawie o 166 tys., do niespełna 3,3 mln osób na koniec I kw. tego roku.

Rynek pracy
Rośnie popyt na pracę dorywczą
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rynek pracy
Pokolenie Z budzi postrach wśród pracodawców
Rynek pracy
Tych pracowników częściej szukają dziś pracodawcy
Rynek pracy
Padł rekord legalnych pracowników z zagranicy w Polsce. Pomogli Azjaci
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rynek pracy
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, WNE UW: Byłam przeciwniczką "babciowego"