Dokument "Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie" to liczący prawie 300 stron przegląd wskazujący na wyzwania społeczne oraz na rynku pracy. Obraz, jaki wyłania się z najnowszej edycji przeglądu, jest mieszany.
"Zatrudnienie, wynoszące 232 mln osób, nigdy nie było takie wysokie w Europie, bezrobocie spada, ale wciąż 20 mln osób jest bez pracy. Spada również ubóstwo. Można powiedzieć, że sprawy idą w dobrym kierunku, ale musimy pracować, by tworzyć nowe miejsca pracy, zwłaszcza dla młodych ludzi" - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen.
Z raportu wynika, że w minionym roku utworzono 3 mln - w większości stałych – miejsc pracy. W większości przypadków zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy skutecznie chroni przed ubóstwem.
Według danych z października 8,3 proc. Europejczyków nie ma pracy. Po kryzysie rozciągającym się w UE od 2003 do 2013 r. znalezienie zatrudnienia było bardzo trudne. Z raportu wynika, że zaledwie co ósmemu bezrobotnemu udało się w ciągu trzech lat znaleźć stałą pracę. Dużym problemem pozostaje bezrobocie osób młodych, które wciąż przekracza 20 proc.
Thyssen przyznała, że przychody co ósmego pracownika są poniżej progu ubóstwa. Sytuacja ta pogorszyła się od wybuchu kryzysu. Odsetek ludności UE zagrożonej ubóstwem lub wykluczeniem społecznym wynosi 23,7 proc., co jest z kolei najlepszym wynikiem od 5 lat (dzięki wzrostowi zatrudnienia).