Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 16.01.2022 21:00 Publikacja: 16.01.2022 21:00
Foto: Adobe Stock
O ile przed wybuchem pandemii udział szarej strefy w polskim PKB szacowano na ok. 17 proc., o tyle obecnie UN Global Compact Network Poland (UN GCNP) ocenia go już na 18–20 proc. I nie wyklucza kolejnego wzrostu jej udziału w tym roku, gdy Polakom mocniej da się we znaki powszechna drożyzna.
Adam Wudarczyk, ekspert UN GCNP, przypominał podczas piątkowej konferencji prasowej badania, według których każde 10 proc. wzrostu intensywności pandemii, czyli liczby zarażonych na milion mieszkańców, przekłada się na ok. 2,1-proc. wzrost szarej strefy.
Ponad 114 tys. wakatów czekało na pracowników pod koniec września. To najwięcej wolnych miejsc pracy od wiosny zeszłego roku.
Różnica pomiędzy tymi, którzy pracują, a dziećmi, młodzieżą i starszymi staje się coraz poważniejsza. Najbardziej jest widoczna w woj. świętokrzyskim i łódzkim.
Rośnie liczba pracujących cudzoziemców. To już ponad milion. Są też coraz większą grupą wszystkich pracowników.
Przyrost etatów w gospodarce USA był w listopadzie nieco wyższy od prognoz. Stopa bezrobocia jednak lekko wzrosła.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W ciągu dwóch lat w branży budowlanej zabraknąć może ponad 53 tys. pracowników. Lukę mogę wypełnić tylko cudzoziemcy – wynika z analizy ekonomistów Credit Agricole Bank Polska. Jak poradzą sobie firmy?
Turcy postanowili walczyć z finansową szarą strefą. Zapowiedzieli wprowadzenie limitu transakcji gotówkowych.
Co dwunasty papieros wypalany w 2023 r. w Unii Europejskiej pochodził z nielegalnych źródeł. Niezapłacone podatki od wyrobów tytoniowych to 11,6 mld zł. W Polsce szara strefa tytoniowa była rekordowo niska, ale mocne podwyżki akcyzy mogą to zmienić.
Nowa zasada ma służyć wydobywaniu ukraińskiego biznesu z szarej strefy. Pracują w niej dziś co najmniej 2 miliony Ukraińców. Nie płacą oni podatków. Reforma rynku pracy ma związek z wielką dziurą w budżecie Ukrainy.
Inspektorzy PIP oraz ITD walczą z szarą strefą i nielegalnym zatrudnieniem w transporcie.
Negatywne konsekwencje podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe odczują wszyscy: palacze, przedsiębiorcy, a z powodu ucieczki pieniędzy do szarej strefy również sam rząd – twierdzi Warsaw Enterprise Institute.
"Jesteś Organizatorem? Posiadasz legalnie działające biuro podróży? Niech wszyscy się o tym dowiedzą" - czytamy na uruchomionej właśnie internetowej stronie legalnebiuropodrozy.pl.
Zatrudnienie bez pracy, albo inaczej figurowanie na liście płac w spółkach z udziałem Skarbu Państwa było pewnym fragmentem krajobrazu ich funkcjonowania. Zarówno dla kierownictwa średniego szczebla, jak również dla zarządu oczywiste było nie tylko to, że prace poszczególnych departamentów powierzono ludziom bez kompetencji, ale także że spółki zatrudniały specjalistów, których nikt nigdy w pracy nie widział. Wiadomym było, że owi specjaliści może i mają kompetencje (choć częściej nie), ale na pewno mają koneksje.
Więcej niż co czwarty kierowca świadczący usługi przewozu osób przez aplikację wozi pasażerów, nie posiadając polskich uprawnień – ustaliła „Rzeczpospolita”. Wymóg to efekt nowych przepisów dla taksówek, z których wyłamał się jednak Uber.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas