Według branżowego Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) w czasie najbliższych 6 – 12 miesięcy w Polsce może zostać ulokowanych od 30 do 50 nowych przedsięwzięć. – Na obecnym kryzysie branża może dużo zyskać. Znacznie więcej niż wskutek poprzedniego kryzysu z lat 2008 – 2009 – mówi „Rz" Jacek Levernes, członek zarządu HP Europe i szef ABSL.
Związek prognozuje, że obecna wartość sprzedaży branży wynosząca 3,3 mld dol. rocznie przekroczy w ciągu dwóch lat 4,5 mld dol. W górę poszybuje także zatrudnienie. W 2013 r. ma się zwiększyć z obecnych 75 tys. osób do ok. 100 tys.
Już końcówka mijającego roku przyniosła inwestycyjne przyspieszenie. W tym tygodniu do Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej weszła spółka Capita. W centrum IT zatrudni 450 osób. Będzie to pierwsza inwestycja firmy w Europie kontynentalnej (firma ma 20 ośrodków w W. Brytanii i Indiach, zatrudniających 37 tys. osób). Także w Krakowie centrum wsparcia uruchomić chce koncern informatyczny Cisco. Ma obsługiwać klientów z Europy, Rosji, Bliskiego Wschodu i Afryki. Według informacji „Rz" centrum może zatrudnić nawet 500 – 700 osób.
Pod koniec października w Łodzi centrum usług wspólnych otworzyła firma Tate & Lyle, a od stycznia ma się rozpocząć rekrutacja nowych pracowników do łódzkiego Centrum Operacyjnego Nordea. Na początku przyszłego roku powinny się pojawić zapowiedzi kolejnych przedsięwzięć. W grę może wchodzić m.in. Bayer, Dolby oraz Bank of New York. Intensywnie będą się także rozwijać firmy, które już w Polsce działają. Capgemini, które już w tym roku zwiększyło zatrudnienie do łącznie 4,5 tys. osób, w 2012 r. zatrudni przynajmniej 350 kolejnych pracowników. – Możliwe, że wzrost zatrudnienia będzie jeszcze większy – twierdzi Marek Grodziński, członek zarządu Capgemini Polska.
Przyspieszenie inwestowania w nowoczesne usługi jest efektem cięcia kosztów w krajach zachodnich, w których kryzys zmusił koncerny do poszukiwania tańszych rynków dla outsourcingu działań usługowych. Podobnie było trzy lata temu. Natomiast w przyszłym roku umocni się przyciąganie do Polski inwestycji w usługi bardzo zaawansowane. Z analiz ABSL wynika, że od ubiegłego roku 11 proc. działających w Polsce centrów wprowadziło zaawansowane usługi zamiast dotychczasowych – prostszych. A z blisko 20 firm z branży, w których w grę wchodzi możliwość przyznania rządowych grantów na rozpoczęcie inwestycji, przeszło jedna trzecia planuje uruchomienie centrów R&D. W gronie takich inwestorów może się znaleźć amerykański Quest, Intel, Microsoft oraz 3M.