Kredyt „Na start” najwcześniej od 2025 roku – wynika z deklaracji ministra

Szef resortu rozwoju Krzysztof Paszyk będzie szukać większości politycznej dla programu dopłat do kredytów i innych elementów polityki mieszkaniowej.

Publikacja: 01.07.2024 11:37

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk o programie mieszkaniowym Na start: najwcześniej w 2

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk o programie mieszkaniowym Na start: najwcześniej w 2025 roku

Foto: Mat. prasowe

Nie ma szans na wejście programu dopłat do kredytów mieszkaniowych „Na start” w tym roku, ministerstwo rozwoju dopiero szuka formuły, która ma szansę uzyskać większość polityczną – wynika z wywiadu udzielonego przez ministra Krzysztofa Paszyka serwisowi money.pl. Przy dobrych wiatrach program powinien wejść w życie od 2025 r.

Czytaj więcej

Rynek poradzi sobie bez tanich kredytów. Ale potrzebuje stabilności

Koalicja poróżniona w sprawie programów mieszkaniowych

Wóz albo przewóz – rynek od miesięcy oczekuje jasnych deklaracji w sprawie nowego programu dopłat do kredytów mieszkaniowych. Resort rozwoju 8 kwietnia opublikował projekt ustawy o programie „Na start” – formalnie sprawa jest na etapie konsultacji międzyresortowych poprzedzających zatwierdzenie dokumentu przez radę ministrów i skierowanie go do Sejmu. Program dopłat spotkał się z ostrym sprzeciwem Lewicy i Polski 2050. Olbrzymie tarcia w koalicji, a także przetasowania personalne w resorcie rozwoju, spowodowały, że losy programu stanęły pod znakiem zapytania, a rynek domaga się deklaracji, co dalej. Przedstawiciele resortu nie zdecydowali się wziąć udziału w panelu mieszkaniowym naszej czerwcowej imprezy Real Estate Impactor.

Polityczne konsultacje w sprawie bezpieczników

Krzysztof Paszyk powiedział money.pl, że w tym tygodniu ma nadzieję na rozpoczęcie konsultacji programu w ramach koalicji. Podtrzymał, że intencją jest uruchomienie programu dopłat do kredytów, ale z bezpiecznikami, by nie doszło do destabilizacji rynku, jak po wprowadzeniu programu „Bezpieczny kredyt” w 2023 r. – i to głównie bezpieczników dotyczą konsultacje. Przy dobrych wiatrach program powinien wejść w życie od 2025 r. Paszyk zapewnił, że w ostatnich tygodniach prowadził rozmowy z partnerami koalicyjnymi i wygląda to optymistycznie.

Szacunkowy koszt programu to 10-11 mld zł w ciągu pięciu lat. Bezpiecznikiem samym w sobie ma być kierowanie funduszy na rynek w kwartalnych transzach. W całym 2025 r. miałoby to przełożyć się na 75 tys. kredytów, a w latach 2026-2007 po 50 tys. Przypomnijmy, że w pierwszym roku obowiązywania „Bezpiecznego kredytu” pożyczkę miał otrzymać każdy, kto złoży wniosek i przejdzie przez bankowe sito – odzew okazał się znacznie większy od zakładanego przez twórców.

Minister Paszyk podtrzymał, że program „Na start” – na zakup mieszkania czy budowę domu – ma premiować rodziny wielodzietne, ale nie będzie wykluczać innych obywateli, w tym singli.

Cztery filary polityki mieszkaniowej

Minister podtrzymał, że „Na start” to jeden z kilku elementów polityki mieszkaniowej, dla której również poszukiwana jest większość polityczna. Drugi filar to rozwój budownictwa społecznego na wynajem (głównie TBS-y). Trzeci filar to REIT-y mieszkaniowe, które mają budować zasób na wynajem – prace nad projektem ustawy prowadzone są z resortem finansów. Czwarty filar to inne działania zwiększające podaż, m.in. uwolnienie ziemi z zasobów Skarbu Państwa.

Czytaj więcej

Deweloperzy powoli przykręcają kurek. Mniej rozpoczętych budów mieszkań

Indeks deweloperów radzi sobie gorzej

Inwestorzy giełdowi liczyli się z tym, że „Na start” wejdzie w życie z opóźnieniem, a może nawet zostanie skasowany. W maju ostre veto Polski 2050 dla programu zbiegło się z korektą na warszawskim parkiecie – o ile główne indeksy GPW w mniejszym lub większym stopniu odrabiają straty, indeksowi WIG-nieruchomości jest zdecydowanie trudniej. Dodajmy, że kilka spółek wprowadziło wydłużone rezerwacje mieszkań – licząc, że „Na start” wejdzie po wakacjach.

Nie ma szans na wejście programu dopłat do kredytów mieszkaniowych „Na start” w tym roku, ministerstwo rozwoju dopiero szuka formuły, która ma szansę uzyskać większość polityczną – wynika z wywiadu udzielonego przez ministra Krzysztofa Paszyka serwisowi money.pl. Przy dobrych wiatrach program powinien wejść w życie od 2025 r.

Koalicja poróżniona w sprawie programów mieszkaniowych

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek nieruchomości
Kredyt "Na start" się oddala. To dobrze, zwłaszcza dla kupujących
Rynek nieruchomości
Idylliczne szwedzkie miasteczko sprzedaje ziemię za 38 groszy
Rynek nieruchomości
Rodzina Berlusconiego sprzedaje jego słynną willę na Sardynii. Cena zwala z nóg
Rynek nieruchomości
Korekta na kursach deweloperów zgodna z trendem na giełdzie
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Rynek nieruchomości
Coraz trudniej na polskim rynku nieruchomości wakacyjnych
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą