Upadek wielkiego dewelopera. Evergrande symbolem kryzysu chińskiego rynku nieruchomości

Sąd Najwyższy w Hongkongu nakazał likwidację China Evergrande Group, czyli spółki, która była gigantem na chińskim rynku nieruchomości.

Aktualizacja: 29.01.2024 16:33 Publikacja: 29.01.2024 11:08

Osiedle należace do Evergrande

Osiedle należace do Evergrande

Foto: Bloomberg

Postanowienie o likwidacji Evergrande zostało wydane, gdyż sąd uznał, że spółka nie przedstawiła mu wiarygodnego planu restrukturyzacji. Chiński gigant z rynku nieruchomości tym samym przegrał trwającą 18 miesięcy batalię prawną. Wniosek o likwidację Evergrande został złożony w czerwcu 2022 r. przez firmę Top Shine, będącą inwestorem w jednej ze spółek zależnych tego dewelopera. Top Shine zarzuciła Evergrande, że nie spełniła warunków porozumienia mówiącego o wykupieniu akcji swojej spółki zależnej.

Czytaj więcej

Wiceprezes Evergrande zatrzymany. Polowanie na menedżerów chińskich gigantów

Evergrande - najbardziej zadłużona spółka deweloperska na świecie

Evergrande jest uznawana za najbardziej zadłużoną spółkę deweloperską na świecie. Jej zobowiązania są szacowane na około 300 mld USD. Pracowała nad planem restrukturyzacji części swojego zadłużenia, wartego 23 mld USD. Plan ten załamał się jednak we wrześniu, po tym jak Evergrande ogłosiła, że jej założyciel, miliarder Hui Ka Yan, został objęty śledztwem w sprawie kryminalnej.

Adam Ziemienowicz

Akcje Evergrande straciły w poniedziałek 20 proc. na giełdzie w Hongkongu, po czym zostały zawieszone w związku z likwidacją spółki. Przez ostatnie 12 miesięcy straciły one 53 proc., a przez pięć lat staniały o 99 proc.

Czytaj więcej

Kryzys na rynku nieruchomości w Chinach

Wierzyciele Evergrande nie odzyskają pieniędzy

  Sam proces likwidacji może być przewlekły i skomplikowany, choćby ze względu na to, że Hongkong jest uznawany za inną jurysdykcję prawną niż Chiny kontynentalne. Przejęcie przez likwidatorów z Hongkongu kontroli nad spółkami zależnymi Evergrande w ChRL może zająć wiele miesięcy a nawet lat, m.in. gdyż będzie wymagało zgody  lokalnych sądów. Dla chińskich władz priorytetem jest to, by rozpoczęte projekty deweloperskie zostały dokończone. To może więc nie sprzyjać wierzycielom. Szanse na odzyskanie pieniędzy przez wierzycieli są też mocno ograniczone.

  - Szanse na to, że akcjonariusze z Hongkongu dostaną coś w procesie likwidacji są bardzo małe - ocenia Redmond Wong, główny chiński strateg Saxo Markets.

Evergrande była wcześniej jednym z największych chińskich deweloperów. Kłopoty z płynnością zaczęła mieć w 2021 r., a tysiące jej projektów budowlanych nie zostało ukończonych.  Bankructwo Evergrande przyczyniło się do fali plajt innych chińskich deweloperów.  W wyniku tego kryzysu splajtowały spółki odpowiedzialne łącznie za około 40 proc. sprzedaży na chińskim rynku nieruchomości.

Problemy Evergrande wynikały m.in. z jej zaangażowania na rynku produktów finansowych. Przez wiele lat chińscy deweloperzy budowali swoją pozycję rynkową na wysokim lewarze. Zapożyczali się, by kupować ziemię, pozyskiwali od kupców pieniądze na mieszkania na długo przed rozpoczęciem budowy, spłacali kredyty i brali kolejne, by zrealizować projekty. Zdarzało się więc, że nawet w bardzo dobrym roku, deweloper miał negatywny cash flow. To skłaniało go do bardziej kreatywnego zadłużenia się. Tej kreatywnej działalności służył dział Evergrande zajmujący się produktami finansowymi. Oferował on inwestorom produkty zarządzania majątkiem (WMP). Sprzedawano je obiecując przyzwoitą stopę zwrotu wynoszącą zwykle od 5 proc. do 10 proc., czyli więcej niż w podobnych produktach oferowanych przez banki. Minimalna inwestycja w taki produkt wynosiła 100 tys. juanów (61,4 tys. zł). Wielu pracowników Evergrande chętnie lokowało pieniądze w tych produktach, a także namawiało rodziny i przyjaciół do ich zakupu. WMP kupowali też podwykonawcy tej spółki. Inwestycje w nie należały wśród nich do „dobrego tonu”, wiązały się z otrzymaniem lukratywnego kontraktu, a czasem za pomocą WMP spłacano długi podwykonawcom.

Rynek na razie zachował spokój 

Likwidacja Evergrande wpłynęła w małym stopniu na poniedziałkową sesję na chińskich giełdach. Indeks Shanghai Composite spadł co prawda o 0,9 proc., ale Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, zyskał 0,8 proc. O ile na początku zeszłego tygodnia Hang Seng był najniżej od jesieni 2022 r., to przez ostatnie pięć sesji zyskał prawie 7 proc. Do poprawy nastrojów inwestorów przyczyniły się sygnały od chińskich władz, że chcą one wesprzeć krajowe giełdy pakietem wartym 278 mld USD. W weekend chiński regulator podjął dodatkowe działania mające wzmocnić rynek akcji. Zakazał krótkiej sprzedaży akcji zastrzeżonych (czyli papierów, które nie są w pełni zbywalne).

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu