Amsterdam: komisja obniżyła drastycznie wysoki czynsz z 1950 do 95 euro

Kryzys mieszkaniowy w Amsterdamie pogłębia się z roku na rok. Mieszkań na wynajem jest mało a chętnych do wynajmu coraz więcej. Nic dziwnego, że ceny rosną w zawrotnym tempie a właściciele mieszkań żądają niebotycznych cen nawet za kompletnie zrujnowane i mikroskopijne lokale.

Publikacja: 19.01.2024 13:01

Kryzys mieszkaniowy w Amsterdamie pogłębia się z roku na rok

Kryzys mieszkaniowy w Amsterdamie pogłębia się z roku na rok

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

Pewien właściciel domu z Amsterdamu wynajmował pokoje za 1950 euro miesięcznie za jeden pokój przy popularnej Keizersgracht w samym centrum miasta. Lokalizacja idealna. Niestety okazuje się, że pokoje w tym domu są delikatnie mówiąc w kiepskim stanie, mają nieszczelne okna, zacieki i nadają się do generalnego remontu.

Dwóch najemców, którzy wynajęli pokoje w tym budynku, postanowiło zakwestionować cenę wynajmu ustaloną przez właściciela – uznając, że jest drastycznie zawyżona za lokale w takim fatalnym stanie.

Czytaj więcej

Holandia z deflacją. Eurostrefa też w dół

Czynsze pod kontrolą

Najemcy zwrócili się do Huurcommissie (Komisji ds. wynajmu), która przeprowadziła wycenę pokoi. Jej ustalenia zirytowały właściciela budynku, ale ucieszyły najemców. W przypadku jednego z pokoi stwierdzono, że czynsz powinien zostać obniżony z 1950 euro miesięcznie do 476,84 euro miesięcznie – podaje portal NU.nl. I to nie wszystko. Ze względu na zły stan domu (przeciągi i przecieki) czynsz został tymczasowo jeszcze bardziej obniżony do zaledwie 95,37 euro miesięcznie do czasu dokonania niezbędnych napraw przez właściciela. Natomiast drugi najemca, który również poprosił o pomoc Huurcommissie wywalczył obniżkę czynszu aż o 700 euro miesięcznie.

Huurcommissie jest organem państwowym oraz bezstronną organizacją powołaną, aby zapobiegać sporom między najemcami i wynajmującymi, pomagać w rozwiązywaniu takich sporów oraz formalnie je rozpatrywać. Jeśli najemca i wynajmujący nie rozwiążą sporu sami, Huurcommissie wydaje wiążącą decyzję w sprawie.

Czytaj więcej

Amsterdam do młodych Brytyjczyków: Trzymajcie się z daleka

Kryzys mieszkaniowy w Holandii

Problemy ze znalezieniem mieszkań na wynajem stały się na tyle problematyczne, że holenderski rząd w 2023 roku przyjął przepisy o dobrym najmie, które zaczęły obowiązywać 1 lipca zeszłego roku. Określają one m.in. standardy cenowe i warunki najmu, w tym także zakaz dyskryminacji najemców ze względu na pochodzenie i narodowość, zakaz pobierania od najemców zawrotnych kaucji czy obciążania ich kosztami remontu domu.

Wynajmującym, którzy nie dostosują się do regulacji, grożą kary, w tym finansowe lub odebranie licencji na wynajem. W Rotterdamie powstała nawet specjalna platforma pomagająca obcokrajowcom w wynajęciu mieszkania w tym mieście. Platforma Eerlijk te Huur – cieszy się ogromna popularnością.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu