W Stanach Zjednoczonych ceny jaj znacznie przewyższyły wzrost cen innych artykułów spożywczych, rosnąc o prawie 60 proc. w ciągu 12 miesięcy do grudnia w porównaniu z rokiem poprzednim. W Japonii ceny hurtowe osiągnęły rekordowy poziom.
W Nowej Zelandii, gdzie spożywa się więcej jaj na osobę niż w większości krajów, sytuacja uległa pogorszeniu także z powodu zmiany przepisów dotyczących hodowli. Rosnące koszty jaj spowodowały, że coraz więcej ludzi skłania się ku hodowli kury .
Trade Me, największa w Nowej Zelandii witryna z ogłoszeniami i aukcjami online, poinformowała CNN, że wyszukiwania kurczaków i sprzętu związanego z hodowlą wzrosły w styczniu o 190 proc. mdm. - Od początku stycznia mieliśmy ponad 65 tys. wyszukiwań kurczaków i innych przedmiotów związanych z kurczakami, takich jak karmniki, kurniki i jedzenie" - powiedziała CNN Millie Silvester, rzeczniczka firmy.
Czytaj więcej
Ptasia grypa dotyka również konsumentów w Wielkiej Brytanii: dostawy jaj są niezwykle nieregularne. Supermarkety już racjonują żywność, a świąteczny obiad wielu Brytyjczyków składający się między innymi z indyka jest również zagrożony.
Rosnące zainteresowanie kupnem kurczaków skłoniło obrońców praw zwierząt do ostrzeżenia przed dokonywaniem zakupów pod wpływem impulsu. "Kurczaki żyją długo" - powiedziała Gabby Clezy, dyrektor generalny Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (SPCA) w Nowej Zelandii. "Żyją od ośmiu do 10 lat, czasami nawet dłużej w zależności od rasy. Clezy ostrzega również, że kury nie produkują jaj przez całe życie, a znoszenie jaj zależy od wielu czynników, w tym ich wieku i lokalnego klimatu.