Rolnicy w Wielkiej Brytanii ostrzegają, że konsumentów czeka świąteczny niedobór indyków. Powodem mają być przepisy wizowe, które uniemożliwiały rekrutację pracowników tymczasowych z zagranicy. Wprowadzone przez rząd Borisa Johnsona poluzowanie przepisów nastąpiło, zdaniem rolników, zbyt późno. Dopiero teraz bowiem rząd ogłosił program wizowy, który pozwoli na wjazd 5,5 tysiąca pracowników na trzymiesięczne kontrakty.

Według związku zrzeszającego producentów drobiu duzi producenci nie mogli czekać tak długo na decyzję i ograniczyli produkcję indyków zakładając, że nie będą mieli wystarczająco dużo pracowników.

- Farmom brakuje teraz siły roboczej, którą szkolili i w którą inwestowali przez ostatnie lata. Ci pracownicy nie są już dla nas dostępni na sezon – zamiast tego znajdą pracę na kontynencie – stwierdziła w rozmowie z BBC Kate Martin, przewodnicząca Traditional Farm Fresh Turkey Association.

Właściciel farmy KellyBronze Paul Kelly uważa, że więksi producenci ograniczyli hodowlę z uwagi na braki siły roboczej, ale dodał, że mniejsi producenci mogą być lepiej przygotowani na sezon. Jego zdaniem mali producenci mają tendencję do zatrudniania lokalnych pracowników zamiast pracowników sezonowych z krajów Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Panika w Wielkiej Brytanii. Puste stacje paliw w największych miastach

Sieci handlowe na razie odmawiają odpowiedzi na pytania czy na święta zabraknie indyków na święta. Ich zdaniem jest jeszcze zbyt wcześnie, by o tym mówić. Jednak coś jest na rzeczy – British Poultry Council szacuje, że w tym sektorze gospodarki jest obecnie prawie 7 tysięcy wakatów, co już wywołało ograniczenia produkcji, choćby kurczaków. Mniejsza liczba kurczaków wywołała niedobory w sieciach Nando’s i KFC.

Czytaj więcej

MON Wielka Brytania
Przez brak kierowców Brytyjczycy nie napiją się piwa

Zdaniem hodowców drobiu program wiz czasowych nie jest długofalową „odpowiedzią” na problemy. Tymczasem Grant Shapps, sekretarz ds. transportu w rządzie uważa, że pakiet wizowy pomoże branży spożywczej i transportowej w okresie świątecznym. W jego ramach wprowadzono tymczasowe ułatwienia wizowe nie tylko dla pracowników rolnictwa, ale także dla kierowców ciężarówek, z których brakiem zmaga się ostatnio brytyjska gospodarka.

Według British Chamber of Commerce rządowy program jest odpowiednikiem gaszenia ogniska „naparstkiem wody”.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ