Nie będą tego jednak robić ot tak sobie. Posiadanie narkotyków nadal będzie bowiem w Polsce zakazane. Sejm wprowadził jednak możliwość prokuratorskiego umorzenia w wyjątkowych okolicznościach przy nieznacznej ilości narkotyku. Do umorzenia trzeba będzie spełnić kilka warunków: orzeczenie kary ma być niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a stopień społecznej szkodliwości niewielki. Wszystkie te warunki należą do grupy tzw. ocennych. Czy prokuratorzy będą mieć kłopot z ustalaniem, jaka ilość jest nieznaczna?

– Nie dostrzegam żadnego kłopotu. Praktyka szybko zostanie wypracowana – zapewnia prokurator Jacek Skała z Krakowa. Identycznego zdania jest też kilku innych pytanych przez "Rz" prokuratorów. Wszyscy zgodnie przyznają, że określenie nieznacznej ilości, tak w przypadku środków odurzających, jak i substancji psychotropowych, w przepisach jest wręcz niemożliwe.

Każda sprawa jest inna i tylko wobec konkretnego sprawcy złapanego w konkretnym miejscu i konkretnych okolicznościach można rozważać podejmowanie decyzji o umorzeniu.

Poza tym katalog zakazanych substancji i środków jest tak szeroki i szybko się zmienia, że nie sposób podać "nieznacznych" ilości dla nich wszystkich. Przeciwnicy dodają też, że nawet gdyby się to udało, mogliby na tym skorzystać dilerzy. Wiedząc, z jaką ilością mogą liczyć na bezkarność, mogliby takimi handlować.