Ministerstwo Edukacji Narodowej stoi na stanowisku, że co do zasady nauka będzie odbywała się stacjonarnie, a w szczególnych sytuacjach hybrydowo. Gdy liczba zakażeń w powiecie niebezpiecznie wzrośnie, wróci nauczanie online.
Czytaj także: Szef MEN: Uczniowie 1 września wracają do szkół
W inną stronę idą rekomendacje naukowców. Zespół ds. Covid-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk twierdzi, że w szkołach zarówno nauczyciele jak i starsi uczniowie powinni nosić maseczki. Z kolei naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego rekomendują opóźnienie powrotu dzieci do szkół o dwa tygodnie. Ten czas pozwoli na sprawdzenie, który z uczniów mógł przywieźć koronawirusa z wakacji. Tego jednak nie bierze się pod uwagę.
W przypadku edukacji tradycyjnej o reżim sanitarny i bezpieczeństwo zdrowotne uczniów ma zadbać dyrektor. Problem jednak w tym, że nie ma on ani kompetencji, ani środków na dostosowanie placówek do nowych warunków. W zależności od regionu z pomocą przychodzi mu np. sanepid. Przykładowo: na podstawie jego rekomendacji podkarpackie gminy zdecydowały o obowiązku noszenia przyłbic przez uczniów, a także o tym, że lekcje WF, niezależnie od pogody, będą odbywały się na zewnątrz. Dla wszystkich dzieci i nauczycieli przyłbice ma zapewnić szkoła, choć nie dostały one na ten cel pieniędzy. Warszawski ratusz wydał w czwartek szczegółowe wytyczne dla szkół wprowadzające m.in. obowiązek dezynfekcji rąk przed wejściem oraz różne godziny rozpoczęcia zajęć i przerw międzylekcyjnych. Na korytarzach dzieci mają nosić maseczki. Z kolei Poznań postawił na kształcenie hybrydowe w szkołach ponadpodstawowych, które z uwagi na ubiegłoroczny, podwójny rocznik, są zatłoczone ponad miarę. Możliwe, że ten sposób kształcenia zostanie także wprowadzony w szkołach specjalnych.
Mierzone są także powierzchnie sal, by móc określić, ile osób będzie mogło w nich równocześnie przebywać, by utrzymać dystans społeczny. Jednak podczas takiego mierzenia w lubelskich przedszkolach okazało się, że nie dla wszystkich dzieci wystarczy teraz miejsca. Na razie nie wiadomo jednak, które maluchy zostaną pozbawione miejsca w placówce i jakie będą kryteria wyboru dziecka.