Resortowe miotły PiS

Najmocniejszą dziś czołówkę ma „Gazeta Wyborcza”. Jest nowa odsłona bulwersującego tematu „łowcy nastolatek” z Sopotu.

Aktualizacja: 12.11.2015 08:10 Publikacja: 12.11.2015 07:52

Resortowe miotły PiS

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

„Gazeta” na początku miesiąca napisała, że znany sopocki prywatny dom kultury w ostatnich latach zmienił się w ekskluzywną imprezownię z hotelem. Kilka dni później policja zatrzymała mężczyznę pod zarzutem gwałtu na 15-latce, do którego miało dojść właśnie w tym klubie. Zgłaszają się kolejne dziewczyny, policja szykuje dziesiątki podobnych zarzutów.

Dziś „Gazeta” opisuje, że klub przystąpił do kontrataku i grozi jej sądowym  zakazem publikacji o nim. Jego właściciele uważają, że cała sprawa to spisek „Gazety”. Miasto już kilka miesięcy temu przestało współpracować z klubem. To miejsce „ma tyle wspólnego ze sztuką co sztuka mięsa” – mówi w rozmowie z „GW” prezydent Sopotu, Jacek Karnowski.

„GW” opisuje też wyścig z czasem dotyczący rozliczenia unijnych dotacji z budżetu 2007-2013. Jest na to czas tylko do końca roku. Jak radzi sobie Polska? O tym w gazecie.

Dzisiejsza „Rzeczpospolita” wskazuje, że planowane przez PiS przetasowania kompetencji ministerstw mogą doprowadzić do paraliżu pracy rządu. Gazeta wskazuje m.in., że obecne przepisy nie przewidują działu administracji jak energetyka, więc zajmujący się nią resort powstanie z opóźnieniem. A nawet jeśli same zmiany organizacyjne przebiegną sprawnie, to jeszcze zostaje ryzyko związane z wymianą kadr.

Sporo uwagi gazeta poświęca tematyce kinowej. Ten rok obfituje w wyczekiwane filmy, choćby nowego Bonda czy kolejną część „Gwiezdnych Wojen”. To oczywiście przekłada się zarówno na wpływy z biletów, jak i filmowych gadżetów.

Bulwersująca jest pułapka, jaką zastawia na e-sklepy pomysłowy polski fiskus. Masz taki sklep i przyjmujesz płatności kartą? Lepiej przeczytaj.

W „Rzeczpospolitej” także ciekawe rozmowy: z Kornelem Morawieckim, niegdyś legendą opozycji, dziś posłem ugrupowania Pawła Kukiza (a w części gospodarczej gazety jest sylwetka jego syna, Mateusza, który ma być najważniejszą postacią od gospodarki w nowym rządzie), Pawło Klimkinem, ministrem spraw zagranicznych Ukrainy oraz piłkarzem reprezentacji, Arkadiuszem Milikiem.

„Dziennik Gazeta Prawna” na czołówkę wybrał wchodzące dziś w życie przepisy o ochronie środowiska. Dzięki nim regiony mogą podejmować decyzje antysmogowe i wskazywać, czym można palić w domu. Inna sprawa, jak w praktyce będą wyglądać kontrole, co kto wrzucił do pieca. „DGP” analizuje także, ile na prezydenckim projekcie ustawy ws. kredytów walutowych zyskają frankowicze. Tak naprawdę jednak trudno to dziś konkretnie ocenić, bo znamy dopiero założenia projektu. Pytanie, ile z nich zostanie w ostatecznym projekcie oraz po przejściu całej drogi legislacyjnej.

„Parkiet”  w czwartek akcentuje stanowisko Pawła Szałamachy, przedstawionego przez Beatę Szydło jako przyszłego ministra finansów. Z jego słów wynika, że kolejne obietnice PiS, które miały przysporzyć głosów w wyborach, jak to określiła gazeta „umierają śmiercią naturalną”. Nie będzie prawdopodobnie podatku od transakcji, a raczej podatek bankowy. Wcześniej Szałamacha sygnalizował, że 500 zł na dziecko od 1 stycznia 2016 r. jest nierealne. Polityczna mgła opada coraz bardziej.

Gazeta w obszernej analizie przedstawia spółki, które najbardziej zaskoczyły na polskiej giełdzie. Typuje też, że mają nadal dobre perspektywy. Co to za firmy? Oczywiście zainteresowanym polecam lekturę.

A „Puls Biznesu” opisuje nowe przedsięwzięcie biznesowe Victorii Wejchert. Fundusz, którego jest współzałożycielką, kupił szwajcarską klinikę, która dyskretnie pomaga światowym sławom rzucić alkohol i narkotyki.

Publicystyka
Europa z Trumpem przeciw Putinowi
Publicystyka
Estera Flieger: Dlaczego rezygnujemy z własnej opowieści o II wojnie światowej?
Publicystyka
Ks. Robert Nęcek: A może papież z Holandii?
Publicystyka
Frekwencyjna ściema. Młotkowanie niegłosujących ma charakter klasistowski
Publicystyka
Zuzanna Dąbrowska: Mieszkanie Nawrockiego, czyli zemsta sztabowców