Narendra Modi: Globalizacja skoncentrowana na człowieku na szczycie G20

"Vasudhaiva Kutumbakam” – te dwa słowa oddają głęboką filozofię. Oznaczają, że „świat jest jedną rodziną”. Jest to wszechogarniająca perspektywa, która zachęca nas do postępu jako jedna uniwersalna rodzina, wykraczająca poza granice, języki i ideologie. Podczas indyjskiej prezydencji G20 przełożyło się to na wezwanie do postępu skoncentrowanego na człowieku.

Publikacja: 07.09.2023 16:57

Narendra Modi

Narendra Modi

Foto: Materiały Prasowe

Jako Jedna Ziemia spotykamy się, aby pielęgnować naszą planetę. Jako Jedna Rodzina wspieramy się nawzajem w dążeniu do rozwoju. Razem zmierzamy ku wspólnej przyszłości – Jednej Przyszłości – co jest niezaprzeczalną prawdą w tych połączonych czasach.

Ład świata po pandemii bardzo różni się od tego sprzed niej. Istnieją między innymi trzy ważne zmiany. Po pierwsze, rośnie świadomość, że konieczne jest odejście od spojrzenia na świat skoncentrowanego na PKB na rzecz spojrzenia skoncentrowanego na człowieku.

Czytaj więcej

G20 zmieni się w G21? Rozszerzenie może zostać ogłoszone w piątek

Po drugie, świat dostrzega znaczenie odporności i niezawodności w globalnych łańcuchach dostaw. Po trzecie, istnieje zbiorowe wezwanie do wzmocnienia multilateralizmu poprzez reformę globalnych instytucji. Nasza prezydencja G20 odegrała rolę katalizatora tych zmian.

Połączony świat

W grudniu 2022 r., kiedy przejęliśmy prezydencję od Indonezji, napisałem, że G20 musi katalizować zmianę sposobu myślenia. Było to szczególnie potrzebne w kontekście uwzględnienia marginalizowanych aspiracji krajów rozwijających się, globalnego Południa i Afryki.

The Voice of Global South Summit (Szczyt Głosu Globalnego Południa), w którym uczestniczyło 125 krajów, był jedną z najważniejszych inicjatyw naszej prezydencji. Było to ważne ćwiczenie mające na celu zebranie wkładu i pomysłów z globalnego Południa. Co więcej, nasza prezydencja nie tylko odnotowała największy w historii udział krajów afrykańskich, ale także naciskała na włączenie Unii Afrykańskiej jako stałego członka G20.

Połączony świat oznacza, że nasze wyzwania w różnych dziedzinach są ze sobą powiązane. Jesteśmy na półmetku Agendy 2030 i wiele osób z wielkim niepokojem zauważa, że postępy w realizacji celów zrównoważonego rozwoju są opóźnione. Plan działania G20 w 2023 r. w sprawie przyspieszenia tych postępów będzie wyznaczał przyszły kierunek G20. W Indiach życie w harmonii z naturą jest normą od czasów starożytnych, a my wnosimy swój wkład w działania na rzecz klimatu nawet w czasach współczesnych.

Dbanie o klimat to wyzwanie

Wiele krajów globalnego Południa znajduje się na różnych etapach rozwoju, a działania na rzecz klimatu muszą stanowić ich uzupełnienie. Ambicjom musi towarzyszyć aktywność w zakresie finansowania działań związanych z klimatem i transferu technologii.

Nasza prezydencja G20 dąży do niwelowania podziałów, znoszenia barier i zasiewania ziaren współpracy, które odżywiają świat, gdzie jedność przeważa nad niezgodą, gdzie wspólne przeznaczenie przyćmiewa izolację

Uważamy, że istnieje potrzeba odejścia od czysto restrykcyjnego podejścia do tego, czego nie należy robić, na rzecz bardziej konstruktywnego podejścia skupiającego się na tym, co można zrobić, aby przeciwdziałać zmianom klimatu.

Zrównoważona i odporna niebieska gospodarka w Chennai koncentruje się na ochronie oceanów. Globalny ekosystem czystego i ekologicznego wodoru powstanie dzięki naszej prezydencji, wraz z Centrum Innowacji Zielonego Wodoru.W 2015 r. uruchomiliśmy Międzynarodowy Sojusz na rzecz Energii Słonecznej. Teraz, za pośrednictwem Globalnego Sojuszu na rzecz Biopaliw, będziemy wspierać świat w umożliwieniu transformacji energetycznej w zgodzie z korzyściami płynącymi z gospodarki o obiegu zamkniętym.

Globalny rozwój

Demokratyzacja działań na rzecz klimatu to najlepszy sposób na nadanie rozmachu temu ruchowi. Tak jak jednostki podejmują codzienne długoterminowe decyzje dla swojego zdrowia, mogą podejmować długoterminowe decyzje dotyczące stylu życia w oparciu o wpływ na zdrowie planety. Podobnie jak joga stała się globalnym ruchem masowym na rzecz dobrego samopoczucia, my również poruszyliśmy świat dzięki Lifestyles for Sustainable Environment (LiFE).

Ze względu na wpływ zmian klimatycznych zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego będzie miało kluczowe znaczenie. Proso, czyli Shree Anna, może w tym pomóc, jednocześnie wspierając rolnictwo przyjazne dla klimatu. Podczas Międzynarodowego Roku Prosa (International Year of Millets) rozpowszechniliśmy proso na całym świecie. Poradnik Deccan High Level Principles on Food Security and Nutrition jest również pomocny w tym kierunku.

Technologia transformacyjna

Technologia jest transformacyjna, ale powinna też być pożyteczna dla wszystkich. W przeszłości korzyści płynące z postępu technologicznego nie były równe dla wszystkich grup społecznych. W ciągu ostatnich kilku lat Indie pokazały, w jaki sposób technologia może być wykorzystywana do zmniejszania nierówności, a nie ich pogłębiania.

Na przykład miliardy ludzi na całym świecie, którzy pozostają bez dostępu do bankowości lub nie posiadają tożsamości cyfrowej, mogą zostać finansowo włączone poprzez cyfrową infrastrukturę publiczną (DPI). Rozwiązania, które stworzyliśmy przy użyciu naszej DPI, zostały już uznane na całym świecie. Teraz, za pośrednictwem G20, pomożemy krajom rozwijającym się dostosować, zbudować i skalować DPI, aby odblokować siłę rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu.

Czytaj więcej

Czy Indie zmienią nazwę? To może wydarzyć się już we wrześniu

Indie jako wzór

To, że Indie są najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką, nie jest przypadkiem. Nasze proste, skalowalne i zrównoważone rozwiązania wzmocniły pozycję osób znajdujących się w trudnej sytuacji i zmarginalizowanych, aby przewodzić naszemu rozwojowi. Od przestrzeni kosmicznej po sport, od gospodarki po przedsiębiorczość, indyjskie kobiety przejęły inicjatywę w różnych sektorach. Zmieniły narrację z rozwoju kobiet na rozwój kierowany przez kobiety. Nasza prezydencja G20 pracuje nad zniwelowaniem przepaści cyfrowej między płciami, zmniejszeniem różnic w aktywności zawodowej i umożliwieniem kobietom odgrywania większej roli w przywództwie i podejmowaniu decyzji.

Dla Indii prezydencja G20 to nie tylko dyplomatyczne przedsięwzięcie wysokiego szczebla. Jako matka demokracji i wzór różnorodności otworzyliśmy drzwi tego doświadczenia dla świata. Dziś osiąganie rzeczy na dużą skalę jest cechą kojarzoną z Indiami. Prezydencja G20 nie jest wyjątkiem. Stała się ona ruchem napędzanym przez ludzi. Ponad 200 spotkań zostanie zorganizowanych w 60 indyjskich miastach na całej długości i szerokości naszego kraju, goszcząc prawie 100 000 delegatów ze 125 krajów do końca naszej kadencji. Żadna prezydencja nie obejmowała tak rozległego i zróżnicowanego obszaru geograficznego.

Zniesienie podziałów

Jedną rzeczą jest słyszeć o demografii, demokracji, różnorodności i rozwoju Indii od kogoś innego. Zupełnie inną jest doświadczyć ich na własnej skórze. Jestem pewien, że nasi delegaci G20 by to potwierdzili.

Nasza prezydencja G20 dąży do niwelowania podziałów, znoszenia barier i zasiewania ziaren współpracy, które odżywiają świat, gdzie jedność przeważa nad niezgodą, gdzie wspólne przeznaczenie przyćmiewa izolację. Jako przewodniczący G20 zobowiązaliśmy się do powiększenia globalnego stołu, zapewniając, że każdy głos zostanie usłyszany, a każdy kraj wniesie swój wkład. Jestem przekonany, że spełniliśmy to zobowiązanie poprzez działania i wyniki.

Tytuł, lead i śródtytuły pochodzą od redakcji

Autor

Narendra Modi

Indyjski polityk, premier Indii od 2014 r., wieloletni działacz Indyjskiej Partii Ludowej. Niniejszy tekst powstał w związku z rozpoczęciem w Indiach szczytu G20

Jako Jedna Ziemia spotykamy się, aby pielęgnować naszą planetę. Jako Jedna Rodzina wspieramy się nawzajem w dążeniu do rozwoju. Razem zmierzamy ku wspólnej przyszłości – Jednej Przyszłości – co jest niezaprzeczalną prawdą w tych połączonych czasach.

Ład świata po pandemii bardzo różni się od tego sprzed niej. Istnieją między innymi trzy ważne zmiany. Po pierwsze, rośnie świadomość, że konieczne jest odejście od spojrzenia na świat skoncentrowanego na PKB na rzecz spojrzenia skoncentrowanego na człowieku.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Publicystyka
Artur Bartkiewicz: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Dlaczego tym razem Lewicy miałoby się udać?
Publicystyka
Roman Kuźniar: Atomowy zawrót głowy
Publicystyka
Jacek Czaputowicz: Nie łammy nuklearnego tabu
Publicystyka
Maciej Wierzyński: Jan Karski - człowiek, który nie uprawiał politycznego cwaniactwa
Publicystyka
Paweł Łepkowski: Broń jądrowa w Polsce? Reakcja Kremla wskazuje, że to dobry pomysł