Połączył nas niepokój

Rozmowa z Joanną Potocką, prawniczką i publicystką, działaczką Ruchu 10 kwietnia

Publikacja: 08.05.2010 04:01

Joanna Potocka, prawnik, publicystka

Joanna Potocka, prawnik, publicystka

Foto: Fotorzepa

Rz: W najbliższą niedzielę, miesiąc po tragedii smoleńskiej, o godzinie 17 organizujecie spotkanie pod Pałacem Prezydenckim. Po co?

Joanna Potocka:

Chcemy uczcić pamięć ofiar, ale chcemy też podpisać skierowaną do władz petycję, w której żądamy powołania międzynarodowej komisji badającej przyczyny katastrofy.

To początek jakiejś nowej organizacji? Na spotkanie zaprasza Ruch 10 Kwietnia.

Ruch powstał w kręgu ludzi zaniepokojonych biernością polskich władz podczas wyjaśniania okoliczności katastrofy. Niepokoi nas brak rzetelnej informacji oraz doniesienia o nieposzanowaniu szczątków ofiar. Tragedia smoleńska była wydarzeniem na tyle wyjątkowym, że polskie władze powinny się bardziej zaangażować – tylko w ten sposób mogą one odzyskać wiarygodność, którą straciły w ostatnich tygodniach.

Czy po to, żeby wyrazić zaniepokojenie, trzeba zakładać nową organizację?

Martwi nas, że polskie państwo nie potrafi sprostać obecnej sytuacji. Ten niepokój połączył nas i zachęcił do wspólnego działania, choć pochodzimy z różnych środowisk. W tej chwili w skład Ruchu 10 Kwietnia weszły Fundacja Republikańska, Instytut Jagielloński, Ośrodek Myśli Politycznej, Teologia Polityczna, Fundacja Ius et Lex, Radio Wnet i Kobiety dla Rzeczypospolitej. Ale to ruch otwarty, bez przerwy zgłasza się do nas wielu ludzi i kolejne organizacje.

Trwa kampania wyborcza, a wy krytykujecie rząd Donalda Tuska. Pewnie inspiruje was PiS i Jarosław Kaczyński.

Łączy nas to, że poważnie traktujemy dobro wspólne. Jesteśmy aktywnymi obywatelami, którym zależy na Polsce. Nieważne, kto rządzi, ale w jaki sposób. Gdyby u steru rządów była dzisiejsza opozycja, a władza była sprawowana tak jak obecnie, nasze żądania byłyby takie same.

Rz: W najbliższą niedzielę, miesiąc po tragedii smoleńskiej, o godzinie 17 organizujecie spotkanie pod Pałacem Prezydenckim. Po co?

Joanna Potocka:

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Publicystyka
Estera Flieger: Dlaczego rezygnujemy z własnej opowieści o II wojnie światowej?
Publicystyka
Ks. Robert Nęcek: A może papież z Holandii?
Publicystyka
Frekwencyjna ściema. Młotkowanie niegłosujących ma charakter klasistowski
Publicystyka
Zuzanna Dąbrowska: Mieszkanie Nawrockiego, czyli zemsta sztabowców
Publicystyka
Marius Dragomir: Wszyscy wrogowie Viktora Orbána
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem