[b]Rz:Stanęła reprywatyzacja pałaców i dworków odebranych właścicielom na mocy reformy rolnej z 1944 roku. Czym dawniej były szlacheckie posiadłości?[/b]
[b]Michał Kopczyński:[/b] Przez dwór rozumiemy dziś przede wszystkim siedzibę mieszkalną. Dawniej pojęcie to obejmowało nie tylko dom szlachcica, ale i zabudowania folwarczne: gumna, stodoły, obory... Siedziba szlachcica wiązała się zawsze z własnością ziemską. Posiadacze wielkich majątków stawiali pałace.
W centralnej Polsce, gdzie najwięcej było drobnej własności, w jednej wsi mogło być po kilka szlacheckich domów. Domy takiej „chudopacholskiej” szlachty nazywamy dworkami.
[b]Czy dwory i dworki zawsze wyglądały tak, jak to sobie dzisiaj wyobrażamy?[/b]
Pierwsze dwory szlacheckie powstawały w XVI wieku i tylko nieliczne zachowały się do dziś. Wyglądały inaczej niż dominujące od końca XVIII wieku dworki klasycystyczne. Drewniane dworki z XVII wieku uderzają na przykład brakiem symetrii. Pierwsze dwory murowane są bardzo masywne, ponieważ wciąż jeszcze spełniały funkcje obronne. Dopiero później, wraz z utrwaleniem się wzorca klasycystycznego, dwory przyjęły formę miniaturowych pałaców.