Myślę, że przede wszystkim należałoby się skoncentrować na popularyzacji idei nowoczesnego patriotyzmu, którego podstawowym założeniem jest zapewnienie narodowi możliwości realizacji swoich ambicji. Należy uświadamiać przede wszystkim młodym ludziom, nieskażonym PRL, jak wielką wartością jest ojczyzna, jaki należy jej się szacunek i jak zaangażowanie w działania na rzecz jej dobra znajdują odzwierciedlenie w poziomie życia każdego z obywateli.
Mam wrażenie, że wielu z nas - świadomie lub nie - izoluje się od spraw publicznych. Polityka i sprawy państwa zdają się być dla nich obojętne, bez wpływu na kondycję poszczególnych gospodarstw domowych. Nie należy wymagać od każdego zainteresowania polityką na poziomie publicystów i komentatorów, ale uważam że społeczeństwo powinno mieć wiedzę na temat spraw państwa, by w ramach demokracji móc dokonywać świadomych wyborów. Tego chciał mój Tata. Realizacja idei działania na rzecz uświadamiania społeczeństwa i skłaniania ludzi do większej identyfikacji ze swoją ojczyzną i państwem jest oczywiście utrudniona w warunkach braku sprawiedliwego dostępu do środków masowego przekazu.
Wierzę jednak, że jest to przeszkoda, którą można obejść dzięki samoorganizacji i kreatywności, które ostatnio widać w Internecie, a także na ulicy (czego najlepszym przykładem jest namiot Solidarnych2010 na Krakowskim Przedmieściu). Bardzo istotną jest również idea suwerennego państwa prawa. Suwerennego w znaczeniu zewnętrznym - oczywiście z uwzględnieniem uwarunkowań unijnych, a także w kontekście wewnętrznym. To jest takiego państwa, którego instytucje działają w sposób niezależny od różnego rodzaju grup nacisków i układów. Państwa o transparentnych procedurach. Polacy powinni uwierzyć, że istnienie takiej Polski jest możliwe. Trzeba jednak wykonać wiele pracy, by przekonać ludzi, że jesteśmy dużym krajem położonym w centrum Europy i stać nas na więcej.
Dość popularnym hasłem są „parytety”. Czy Pani zdaniem ustawowe wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn ma sens? Jakie zadania stoją przed Polkami XXI wieku?