Czy podniesienie wieku emerytalnego to uczciwe i dobre rozwiązanie? Nie, to rozwiązanie zasłaniające istotę problemu i nieuczciwe, bo przerzucające niezawinione ciężary na wszystkich pracowników. Rozwiązanie niekończące z narastającą patologią będącą głównym źródłem problemu, ale przeciwnie, umożliwiające bezkarną kontynuację procederu.
Jakie są skutki uboczne reformy Platformy?
Od wielu lat „Solidarność” alarmuje, że np. ryczałtowa składka płacona od samozatrudnionych niesłychanie opłacająca się pracodawcom jest tak niska, że nie wystarczy nawet do zgromadzenia kapitału zapewniającego emeryturę minimalną. Państwo będzie musiało dopłacać kosztem nas wszystkich.
Innym skutkiem ubocznym tej reformy jest zakłócenie naturalnej wymiany pokoleniowej odchodzących na emerytury z absolwentami. To wyrok większego bezrobocia dla kilku roczników. Rośnie armia ofiar umów śmieciowych skazanych na głodowe minimalne emerytury, do których państwo będzie dopłacało.
To nie demografia jest pierwszym i największym zagrożeniem dla systemu ubezpieczeń społecznych. Tym zagrożeniem jest ucieczka pracodawców od stosunku pracy i płacenia składek.