Atak na kibiców z Izraela w Amsterdamie. Premier Holandii przerażony antysemityzmem

W Amsterdamie po meczu Ajaksu z Maccabi Tel Awiw doszło do zamieszek, które według władz miały antysemicki charakter. Izrael wysłał samoloty po swych obywateli. Premier Holandii i szefowa Komisji Europejskiej potępili zajścia.

Publikacja: 08.11.2024 13:27

W Amsterdamie doszło do zamieszek

W Amsterdamie doszło do zamieszek

Foto: X/iAnnet/via REUTERS

zew

W czwartek na stadionie w Amsterdamie miejscowy Ajax podejmował izraelskie Maccabi Tel Awiw. Gospodarze wygrali rozgrywany w ramach Ligi Europy mecz 5:0. Po zakończeniu spotkania na ulicach Amsterdamu doszło do ataku na kibiców drużyny z Izraela.

Atak na kibiców z Izraela w Amsterdamie

Na nagraniach publikowanych w mediach społecznościowych widać, jak zamaskowani ludzie gonią, a także biją i kopią przyjezdnych. Niektórzy z napastników wykrzykiwali antysemickie hasła.

Czytaj więcej

Holandia: Atak nożownika, jest ofiara. Napastnik krzyczał "Allahu Akbar"?

Interweniowała policja, która następnie odeskortowała kibiców Maccabi do hotelu. Burmistrz Amsterdamu Femke Halsema powiedziała, że fani Maccabi Tel Awiw byli „atakowani, maltretowani i obrzuceni fajerwerkami”. Poinformowała, że pięć osób trafiło do szpitala. Według policji, na mecz do Amsterdamu przybyło ok. 3 tys. sympatyków izraelskiego klubu. Służby przekazały, że po meczu zatrzymano 62 osoby.

Według doniesień mediów, przed atakiem doszło do prowokacji ze strony kibiców Maccabi, którzy mieli demonstracyjnie spalić flagę Palestyny i wykrzykiwać antyarabskie hasła. W piątek na konferencji prasowej burmistrz Amsterdamu powiedziała, że zamieszki były czymś strasznym. Podkreśliła, że doszło do przestępstwa i że dla zajść nie ma żadnego usprawiedliwienia.

Politycy z Holandii potępiają zamieszki po meczu Ajax-Maccabi

Premier Holandii Dick Schoof oświadczył, że jest „przerażony antysemickimi atakami na obywateli Izraela”. „To całkowicie niedopuszczalne. Jestem w stałym kontakcie ze wszystkimi zaangażowanymi stronami i właśnie rozmawiałem z premierem Izraela Beniaminem Netanjahu, by zapewnić, że sprawcy zostaną zidentyfikowani i postawieni przed sądem” - napisał w serwisie X (dawniej Twitter) informując, że w mieście jest już spokojnie.

Kibice Maccabi Tel Awiw na stadionie w Amsterdamie podczas meczu z Ajaksem

Kibice Maccabi Tel Awiw na stadionie w Amsterdamie podczas meczu z Ajaksem

Foto: Robin van Lonkhuijsen / ANP / AFP

Lider najsilniejszej partii w holenderskim parlamencie, Geert Wilders, oświadczył, iż jest mu wstyd, że w Holandii może dojść do takich wydarzeń. Polityk wezwał do deportowania sprawców ataków na kibiców Maccabi. „Pogrom na ulicach Amsterdamu. Staliśmy się Gazą Europy. Muzułmanie z palestyńskimi flagami polujący na Żydów. Nigdy się na to nie zgodzę. Władze odpowiedzą za niezapewnienie bezpieczeństwa obywatelom Izraela” - napisał w mediach społecznościowych.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w serwisie X, że jest oburzona „nikczemnymi atakami na obywateli Izraela w Amsterdamie”. „Rozmawiałam z premierem Schoofem. Zdecydowanie potępiam te niedopuszczalne zajścia. W Europie nie ma miejsca na antysemityzm. Jesteśmy zdeterminowani, by zwalczać wszelkie formy nienawiści” - dodała.

Czytaj więcej

Berlin: Torba z materiałami wybuchowymi na dworcu. Trwa akcja policji

Kibice Maccabi pobici w Holandii. Izrael reaguje

Na wydarzenia w Amsterdamie zareagowały władze Izraela. Kancelaria premiera Beniamina Netanjahu poinformowała, że zdecydowano się wysłać dwa samoloty pasażerskie, którymi kibice Maccabi będą mogli wrócić do kraju. „Dziś rano z przerażeniem zobaczyliśmy szokujące zdjęcia i filmy, których po 7 października mieliśmy nadzieję nigdy więcej nie zobaczyć: antysemicki pogrom, wymierzony w kibiców Maccabi Tel Awiw i obywateli Izraela, który ma miejsce w sercu Amsterdamu” - napisał w serwisie X prezydent Izraela Izaak Herzog. „To poważny incydent, znak ostrzegawczy dla każdego kraju, który chce stać na straży wartości wolności” - dodał. Wyraził nadzieję, że holenderskie władze podejmą niezbędne kroki, by zapewnić bezpieczeństwo Izraelczykom.

W Amsterdamie wzmocniono środki bezpieczeństwa. W czwartek w mieście setki osób zebrały się, by upamiętnić noc kryształową, czyli pogrom Żydów w Niemczech, do którego doszło w nocy z 9 na 10 listopada 1938. Agencja Reutera podała, że w Holandii liczba zdarzeń o charakterze antysemickim znacząco wzrosła po tym, jak Izrael rozpoczął ofensywę w Strefie Gazy. W wyniku działań izraelskiego wojska, rozpoczętych po ataku Hamasu na Izrael, w Gazie zginęło ponad 43 tys. Palestyńczyków, a 102 tys. odniosło obrażenia. W marcu prezydent Izraela wziął udział w otwarciu muzeum Holokaustu w Amsterdamie, co wywołało gwałtowne protesty propalestyńskich aktywistów.

W czwartek na stadionie w Amsterdamie miejscowy Ajax podejmował izraelskie Maccabi Tel Awiw. Gospodarze wygrali rozgrywany w ramach Ligi Europy mecz 5:0. Po zakończeniu spotkania na ulicach Amsterdamu doszło do ataku na kibiców drużyny z Izraela.

Atak na kibiców z Izraela w Amsterdamie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Groźby i zarzuty wobec Donalda Trumpa. Mężczyzna aresztowany w Arizonie
Przestępczość
25 lat więzienia dla mieszkanki Florydy za zastrzelenie czarnoskórej sąsiadki
Przestępczość
Jordania: W pobliżu ambasady Izraela doszło do strzelaniny
Przestępczość
Rasistowskie obelgi i gesty podczas meczu El Clasico. Policja informuje o zatrzymaniach
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Przestępczość
Polacy uziemieni w Brazylii. Policja szuka powiązań z kartelem narkotykowym
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką