Elizabeth Holmes stara się opóźnić swój wyrok. Zasłania się drugim dzieckiem

Elizabeth Holmes, była dyrektor generalna firmy Theranos, która skazana została na 11 lat więzienia za wprowadzenie w błąd inwestorów, którzy przekazali pieniądze na rozwój jej firmy, stara się opóźnić swoją odsiadkę. Prawnicy kobiety podkreślają, że ma ona "dwoje bardzo małych dzieci, z którymi musi być”.

Publikacja: 03.03.2023 11:26

Elizabeth Holmes stara się opóźnić swój wyrok. Zasłania się drugim dzieckiem

Foto: PAP/EPA

W listopadzie minionego roku Elizabeth Holmes, była dyrektor generalna firmy Theranos, która chwaliła się opracowaniem rewolucyjnego testu krwi, została skazana na 11 lat i trzy miesiące więzienia. Sąd w kalifornijskim San Jose uznał ją winną wprowadzenia w błąd inwestorów, którzy przekazali pieniądze na rozwój jej firmy. Theranos był wyceniany wówczas na około 9 mld dolarów. 

Holmes stara się obecnie o opóźnienie rozpoczęcia 11-letniej kary więzienia. Jak podkreślają prawnicy kobiety, ma ona "dwoje bardzo małych dzieci, z którymi musi być”.

Narodziny drugiego dziecka Holmes zostały potwierdzone w dokumentach sądowych, które złożono w ubiegłym tygodniu. Stało się to jeszcze przed przesłuchaniem w sprawie starań kobiety o pozostanie na wolności podczas procesu apelacyjnego, który może zająć lata. Zgłoszenie stanowi pierwsze publiczne potwierdzenie, że Holmes faktycznie urodziła drugie dziecko.

Czytaj więcej

Elizabeth Holmes skazana. Zamiast szybkich badań krwi, 11 lat więzienia

Początek procesu kobiety został opóźniony, by skazana mogła urodzić swoje pierwsze dziecko, syna. 38-letnia Holmes była w ciąży w chwili wydania wyroku 18 listopada 2022 roku. 

Kobieta ma dwoje dzieci ze swoim obecnym partnerem, Williamem „Billy” Evansem.

Prawnicy kobiety podkreślają, że nie ma ryzyka, iż ucieknie ona z kraju bądź będze zagrożeniem dla społeczności. W styczniu prokuratorzy stwierdzili jednak, że Holmes próbowała zbiec do Meksyku. "23 stycznia 2022 roku pozwana zarezerwowała międzynarodowy lot do Meksyku na 26 stycznia 2022 roku, bez zaplanowanej podróży powrotnej" - czytamy w sądowym dokumencie. Dopiero po tym, jak rząd zajął się sprawą, podróż została odwołana.

Prawnicy Holmes twierdzą, że szereg błędów i nadużyć popełnionych podczas procesu może sprawić, że wyrok skazujący kobietę zostanie uchylony. Wskazują również na nieskazitelną kartotekę Holmes, gdy została uwolniona z aresztu za kaucją.

Przestępczość
W USA 279 strzelanin w 157 dni. W ostatniej zginęły dwie osoby
Przestępczość
Afganistan: Ktoś truje dzieci w wieku szkolnym, głównie dziewczęta
Przestępczość
Wojna w Ukrainie zakłóca powiązania mafijne
Przestępczość
FBI: Planowano zamach na królową Elżbietę II
Przestępczość
Peru: Policja skonfiskowała kokainę w paczkach ze swastyką i nazwiskiem Hitlera