Holmes, która chwaliła się opracowaniem rewolucyjnego testu krwi, została skazana na 11 lat i trzy miesiące więzienia. Sąd w kalifornijskim San Jose uznał ją winną wprowadzenia w błąd inwestorów, którzy przekazali pieniądze na rozwój jej firmy. Theranos był wyceniany na nawet 9 mld dol. - informuje onet.pl.

W styczniu, po trzymiesięcznym procesie, sędziowie przysięgli uznali Holmes winną trzech zarzutów o oszukanie inwestorów i jeden spisku. Została uniewinniona z czterech zarzutów o oszukiwanie pacjentów. Groziło jej do 20 lat więzienia.

Czytaj więcej

Elizabeth Holmes ukarana. Za kłamstwa wobec inwestorów zapłaci 0,5 mln dol. i straci firmę

Sprawa Holmes — kiedyś postrzeganej jako młodej wschodzącej gwiazdy Doliny Krzemowej — była jedną z najgłośniejszych spraw ostatnich lat. Poświęcono jej m.in. bestsellerową książkę i dokument HBO. Kobieta — porównywana niegdyś do Steve'a Jobsa — twierdziła, że jej firma wynalazła urządzenie, które zrewolucjonizuje medycynę, potrafiąc wykonywać szybkie badania krwi z użyciem tylko kilku jej kropel. Przekonywała ich, że skonstruowany w jej firmie przenośny zestaw do pobierania krwi jest "szybszy, tańszy i bardziej dokładny" niż tradycyjne procedury. Ostatecznie wyszło na jaw, że spółka Theranos oszukiwała przy badaniach klinicznych i celowo zwodziła regulatorów. Przełomowa technologia będąca uzasadnieniem wysokiej wyceny akcji była zwyczajnym oszustwem.

Czytaj więcej

Elizabeth Holmes. Upadek Steve'a Jobsa w spódnicy

Zanim na jaw wyszło, że znacznie wyolbrzymiła swoje osiągnięcie, zdążyła pozyskać wielu wpływowych inwestorów. Wśród nich był m.in. były szef Pentagonu gen. James Mattis, czy byli szefowie dyplomacji USA George Schultz i Henry Kissinger. U szczytu swojej firma była wyceniania na 9 mld dolarów, choć ostatecznie upadła w 2018 r.

Holmes nie przyznała się do winy, twierdziła, że działała w dobrej wierze i że była wykorzystywana przez swojego partnera — biznesowego i życiowego — Sunny'ego Balwaniego, z którym razem prowadziła firmę. Balwani odpowie na zarzuty o oszustwo w innym procesie.

Czytaj więcej

"Największy oszust" Doliny Krzemowej przestaje istnieć