Morawiecki: Zerowy VAT na żywność zostaje na dłużej

Rząd chce przedłużenia tego rozwiązania co najmniej przez pierwsze półrocze 2023 r. Z perspektywy konsumentów nic to nie zmieni.

Publikacja: 29.11.2022 14:04

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Paweł Supernak

– Kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Obniżka VAT z 5 proc. do zera na większość produktów spożywczych, głównie nieprzetworzonych, obowiązuje od lutego 2022 r. i była już raz latem przedłużana. Rząd zapowiadał nawet specjalne kontrole sklepów mające sprawdzić, jak wywiązały się one z obniżki, do tego sklepy musiały informować klientów, iż redukcja VAT to pomysł rządu. Premier dodał, że działania te obniżyły maksymalny szczyt inflacji od 3 do 4 pkt proc. – Czyli jeśli ona jest między 17 a 18 proc., byłaby 21-22 proc., zdaniem bardzo wielu ekonomistów – powiedział Morawiecki.

Czytaj więcej

Paliwa nie tanieją tak szybko jak ropa. Ceny podniosą też VAT i akcyza

O planie utrzymania zerowej stawki na żywność pisaliśmy już w „Rzeczpospolitej” kilka razy, ale choć chwali się nią rząd, to nic z perspektywy konsumentów nie zmieni. Co więcej, powinni się oni szykować na dużo większe podwyżki cen w sklepach spożywczych mimo utrzymania obniżki.

Producenci żywności już coraz mocniej sygnalizują, że to oni wraz z sieciami handlowymi ponoszą dzisiaj największe skutki drastycznego wzrostu kosztów działalności i to znacznie wyższe niż niemal 20-proc. inflacja. I takiej sytuacji nie da się utrzymywać w nieskończoność, tym bardziej że dla producentów energia jest i tak coraz droższa, a to jedynie jeden z rosnących kosztów. Według ostatniego badania UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych w październiku ceny w sklepach wzrosły w ujęciu rocznym 26,1 proc.

Faktem jest, że gdyby VAT wrócił, to ceny na pewno przy okazji wzrosłyby mocniej niż przywrócone 5 proc.

Przemysł spożywczy
W tym i w przyszłym roku mniej kawy z Brazylii
Przemysł spożywczy
Kakao będzie drożeć jeszcze latami. Miliardowe inwestycje nie zwrócą się szybko
Przemysł spożywczy
Amerykańska firma ma nakarmić rosyjskie wojsko. Kreml skonfiskował ją za rzekome przekręty
Przemysł spożywczy
Eksport szansą dla producentów mocnych alkoholi
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Przemysł spożywczy
Kryzys ryżowy: Japonia uwalnia rezerwy strategiczne najważniejszego produktu żywnościowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne