Handlowcy są już gotowi na to, by ruszyć ze sprzedażą internetową. Dotąd interpretacja przepisów była niejasna, ustawa nie wspomina nawet o internecie, więc resort zdrowia uznawał, iż to nielegalne. NSA uznał niedawno, że handel online jest legalny i z jego powodu sklep nie może stracić koncesji, co otwiera sklepom drogę na rynek.

- Dzisiejsze rozwiązania IT oraz umowy z kurierami dają bezpieczne rozwiązanie tego problemu – przekonuje Bartłomiej Sarecki, prezes firmy AWE. - Ryzyko, iż produkt zakupi osoba niepełnoletnia, której dodatkowo uda się przejść przez wszystkie etapy weryfikacji, jest mniej prawdopodobne niż to, że takiej niepełnoletniej osobie alkohol zakupi np. w osiedlowym sklepie starszy kolega - dodaje.

Czytaj więcej

Restauracje masowo zawieszają działalność. Kryzys zwala je z nóg

Jak mówi Magdalena Zielińska, prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa, możliwość sprzedawania wyrobów winiarskich przez internet przyczyni się do rozwoju polskiego winiarstwa i podniesienia kultury spożywania alkoholu w Polsce. – Oznacza to dostępność alkoholi regionalnych, tradycyjnych, od małych producentów. To także szansa na zakup win premium od importerów, których oferta jest selekcją kierowaną do koneserów. Szczególnie istotne jest to dla konsumentów z mniejszych miejscowości, w których nie funkcjonują winiarskie sklepy specjalistyczne – podkreśla.

– Od dłuższego czasu postulujemy zalegalizowanie e-sprzedaży alkoholu poprzez zmianę przepisów przy wprowadzeniu zezwolenia na sprzedaż online, metod weryfikacji pełnoletności czy wyraźnego wyłączenia spod zakazu reklamy napojów alkoholowych w zakresie prezentacji ofert ich sprzedaży na stronach e-sklepów posiadających zezwolenie na sprzedaż w tym kanale – mówi Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej.

W Polsce już działają setki e-sklepów sprzedających alkohol, w ofercie ma go część dużych sieci sprzedającymi online, jak Auchan i wiele innych, ale też duża grupa firm nie chce ryzykować i czeka na nowe przepisy. Teraz wiele z nich już rozpoczęło prace nad rozpoczęciem sprzedaży online.