Efektem kooperacji będą nowe ekologiczne kosmetyki powstałe z fusów, odpadów po produkcji Cold Brew Coffee i naturalnych olejków. Nowy kierunek, który firma wdrożyła na początku tego roku, oznacza wzięcie odpowiedzialności za odpady i zmniejszenie ich produkcji do minimum.
Pierwszym etapem realizacji tego celu było wprowadzenie do kawiarni ekologicznego papieru, biodegradowalnych opakowań na wynos i zniżek dla wszystkich, którzy zamówią kawę we własnym kubku. Kolejnym – zastąpienie plastikowych słomek biodegradowalnymi zamiennikami z PLA, czyli kwasu L-polimlekowego. Etno Cafe jest pierwszą dużą siecią kawiarni w Polsce, która zdecydowała się na ten ostatni krok.
Nowoczesne kosmetyki z kawy
– Te zmiany to jedynie część działań proekologicznych, które planujemy wdrożyć w 2019 roku – mówi Łukasz Mrowiński, CEO Etno Cafe. – Ponad dwa lata prowadziliśmy prace badawcze nad rozwiązaniami, które pozwolą wykorzystywać fusy pozostałe po zaparzeniu kawy do tworzenia suplementów diety, produktów kosmetycznych, a nawet brykietu opałowego. Jesteśmy w połowie drogi do stworzenia pełnego ekosystemu kawowego i krok po kroku chcemy zmierzać w tym kierunku – mówi prezes spółki.
Etno Cafe już dzisiaj może mówić o mocnych fundamentach ekosystemu kawowego. Firma wykorzystuje w kawiarniach ziarno palone we własnej palarni, kawę sprzedaje także w postaci paczek i produkuje z niej kawę macerowaną na zimno, Cold Brew Coffee. W tych procesach produkcyjnych znalazła wiele możliwości rozwiązań minimalizujących powstawanie odpadów. Będą one stopniowo wdrażane.
Współpraca na rzecz ekologii
– Jesteśmy jedyną polską firmą, która już dzisiaj dysponuje zrębem ekosystemu kawowego – dodaje Łukasz Mrowiński. – Sprowadzamy zielone ziarno od zagranicznych dostawców, następnie wypalamy je we własnej palarni, po czym część pakujemy i sprzedajemy w naszym sklepie internetowym lub parzymy w naszej kawiarni, a drugą partię wypalonego ziarna wykorzystujemy w naszym browarze kawowym. Do pełni szczęścia, czyli przejęcia odpowiedzialności za całość procesów, brakuje nam jeszcze tylko jednego, a mianowicie zwiększenia recyklingu fusów. Ten element wdrażamy właśnie dzięki współpracy z Organique – mówi Mrowiński.