Anna Nowacka Isaksson: Sygnaliści będą bezpieczni w Szwecji

Nowa ustawa ułatwi raportowanie o nieprawidłowościach w firmie.

Aktualizacja: 21.12.2021 10:01 Publikacja: 21.12.2021 02:00

Anna Nowacka Isaksson: Sygnaliści będą bezpieczni w Szwecji

Foto: Adobe Stock

Dziennikarka „Expressen” została wyrzucona z pracy, gdy ujawniła mediom, że wobec jednego z kierowników popołudniówki toczy się dochodzenie o napaści seksualne w miejscu pracy. Miało do nich dojść kilka lat temu. Zdaniem ekspertów dziennikarkę przed konsekwencjami nagłośnienia sprawy może uchronić nowe prawo o sygnalistach, oparte na unijnej dyrektywie, które zastąpi funkcjonującą już od kilku lat ustawę.

Ustawa, która weszła w życie 17 grudnia, wzmacnia osłonę osób alarmujących o nadużyciach w sektorze publicznym i prywatnym. Według niej, wszystkie firmy zatrudniające co najmniej 50 osób są zobligowane tworzyć specjalne wewnętrzne kanały, by raportować o nadużyciach. Jeżeli ja na przykład pracuję w większej prywatnej firmie opieki zdrowia, to pracodawca musi dopilnować, bym wiedziała, gdzie się zwrócić, gdy chcę bić na alarm – tłumaczyła minister rynku pracy i równouprawnienia Eva Nordmark. Pracodawcy nie mogą tylko machnąć ręką na moją narrację, tylko będą zobowiązani do interakcji – wyjaśniała.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów