Od dziś obowiązują nowe przepisy rozporządzenia w sprawie organizacji praktyk w warsztatach szkolnych prowadzonych przez szkołę działającą przy zakładzie poprawczym lub schronisku. Opanowanie umiejętności zawodowych niezbędnych do podjęcia pracy – taki jest cel kształcenia.
Praktyki zawodowe mogą być organizowane w czasie całego roku szkolnego, w tym także podczas letnich wakacji. Jeśli jednak młodzież będzie się uczyć w wakacje, to rok szkolny musi zostać skrócony.
W myśl nowych zasad nieletni do lat 16 nie mogą praktykować dłużej niż sześć godzin na dobę, starsi (powyżej 16. roku życia) – osiem godzin.
Praktykę prowadzi się w grupach albo indywidualnie. Liczba osób w grupie nie może być zbyt duża, a podziału na grupy dokona kierownik warsztatów szkolnych w porozumieniu z dyrektorem szkoły. Ten ostatni zajmie się nadzorem nad realizacją programu praktyki, zapewni ubezpieczenie OC dla wszystkich nieletnich i udostępni stanowiska szkoleniowe wyposażone w niezbędne urządzenia, sprzęt i materiały.
W jego gestii leży ponadto powiadamianie dyrektora zakładu poprawczego bądź schroniska o naruszeniu przez ucznia regulaminu pracy. Zajęcia praktyczne w warsztatach poprowadzą nauczyciele oraz instruktorzy praktycznej nauki zawodu.