- Inicjatywy zmierzające do poprawy prawa, zwłaszcza finansów i systemu podatkowego, będą zawsze cenne dla komisji finansów. Z uwagą je przeanalizujemy podczas naszych posiedzeń – powiedział prof. Dariusz Rosati, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
We wtorek redaktor naczelny „Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota wręczył mu białą księgę – wykaz propozycji zmian w prawie podatkowym, które mają ułatwić życie firmom. Przygotowaliśmy ją razem z przedsiębiorcami i doradcami podatkowymi. Są tam postulaty nowelizacji przepisów, które sprawiają przedsiębiorcom największe kłopoty. I apel o zmianę podejścia fiskusa, aby w przedsiębiorcy zobaczył sojusznika, a nie wroga.
W białej księdze opisujemy bolączki znane firmom od lat, np. problemy z rozliczaniem przyjęć dla pracowników (fiskus chce, aby naliczać podatek uczestnikom) albo kosztów reprezentacji (najczęściej są to wydatki na spotkania z kontrahentami). Mamy też najświeższe przykłady nietrafionych przepisów. Chociażby obowiązujący od 1 stycznia br. obowiązek korekty kosztów przy długich terminach zapłaty. Miał być receptą na opóźnienia w płatnościach, stał się zmorą księgowych, którzy muszą korygować koszty nawet przy zwykłym zakupie na raty. A rozporządzenie ministra finansów pokazujące jak to zrobić w podatkowej księdze weszło w życie dopiero w maju.
Podatkowe dylematy przedsiębiorców przedstawialiśmy od lutego w cyklu „Uprośćmy podatki". Inspiracją były sygnały od czytelników, którzy codziennie stykają się z biurokratycznymi barierami. Jedna ze spraw, którą opisywaliśmy to spór między fiskusem a firmami zajmującymi się montażem szaf wnękowych. Urzędy przez wiele lat zgadzały się na preferencyjną stawkę VAT, potem nagle zażądały od nich wyższego podatku. Przedsiębiorców uratował dopiero Naczelny Sąd Administracyjny, który w uchwale uznał, że usługa montażu szaf powinna być opodatkowana niższą stawką.
Zobacz "Białą Księgę problemów podatkowych" (pdf 2,6MB)