Skorzystają także przedsiębiorcy mKDR pomoże im dotrzeć do rodzin wielodzietnych z ciekawą ofertą. Celem dostosowania Karty Dużej Rodziny do najnowszych rozwiązań technologii cyfrowej jest również zachęcenie firm do włączenia się do programu Karty Dużej Rodziny.

Jak otrzymać mKDR?

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny, wystarczy złożyć wniosek o jej wydanie. Można to zrobić za pośrednictwem ministerialnego portalu Emp@tia lub osobiście w urzędzie miasta lub gminy.

We wniosku o wydanie Karty w wybranej przez siebie formie – np. elektronicznej – należy podać m.in.: imię i nazwisko, PESEL i datę urodzenia wnioskodawcy, jak również te same dane osoby, dla której wnioskuje się o Kartę we wskazanej formie.

Aplikacja umożliwiająca wizualizację Karty Dużej Rodziny zostanie udostępniona tylko wtedy, gdy we wniosku zostanie podany  numer telefonu i adres poczty elektronicznej użytkownika. Dane te są niezbędne do założenia konta i jego aktywacji umożliwiającej wizualizację mKDR na urządzeniu mobilnym. Są też niezbędne do odblokowania konta w przypadku, gdy użytkownik zapomni hasła.

We wniosku można zaznaczyć, czy mKDR ma być dostępna wyłącznie na urządzeniu mobilnym wnioskodawcy, czy też na urządzeniu osoby, dla której ma być wydana. Będzie można wskazać również rodzica, który będzie mógł wyświetlać na swoim urządzeniu mobilnym Kartę osoby, której wniosek dotyczy. Taką możliwość może mieć sam wnioskodawca albo jego małżonek.

Zniżki na mapie

Za sprawą aplikacji korzystanie z Karty Dużej Rodziny jest możliwe już po 24 godzinach od jej przyznania przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, bo nie trzeba czekać na wydruk plastikowego nośnika.

Aplikacja pozwoli szybko i łatwo wyszukać interesujące zniżki oraz poinformuje o nowych ofertach. Umożliwi wyszukiwanie partnerów KDR według kategorii, lokalizacji i frazy. Funkcja geolokalizacji, w którą wyposażona jest mKDR, ułatwi wyszukiwanie partnerów udzielających zniżek w okolicy przebywania użytkownika aplikacji.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Kolejna funkcjonalność polega na dodawaniu partnerów KDR do listy „ulubionych". Zaletą mKDR jest również przekazywanie informacji członkom rodzin wielodzietnych zarówno o aktualnych zniżkach i nowych partnerach, jak też o konieczności złożenia wniosku przed terminem ważności Karty, np. w przypadku dzieci przed 18 roku życia. Te dwie ostatnie funkcjonalności zostaną dodane w II kwartale 2018 r.

To jednak nie koniec. Rodzic będzie mógł mieć na swoim smartfonie lub tablecie Karty swoich dzieci oraz małżonka.

Plastik zostaje

Dostęp do aplikacji mKDR będą mogli otrzymać również dotychczasowi posiadacze Karty Dużej Rodziny. Wymaga to jednak złożenia wniosku o przyznanie dodatkowej formy Karty Dużej Rodzinie.

Plastikowy nośnik Karty Dużej Rodziny pozostanie jednak w obiegu. Posiadacze Karty mogą korzystać z obu jej form alternatywnie.

Wnioskując o KDR, jest możliwe wybranie Karty w formie tradycyjnej oraz elektronicznej lub tylko jednej z tych form. Wybranie drugiej formy Karty w późniejszym terminie (w ramach kolejnego wniosku) będzie wiązać się z wniesieniem opłaty w wysokości 9,21 zł. Wyjątek stanowi sytuacja, w której członek rodziny wielodzietnej do 31 grudnia 2017 roku złożył wniosek o tradycyjną (tj. plastikową) Kartę Dużej Rodziny, a wniosek o dodatkową formę Karty w postaci elektronicznej – do 31 grudnia 2019 r.

Jak się zalogować

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku na adres e-mail wskazany we wniosku przyjdzie numer Karty, a na telefon -  SMS z jednorazowym hasłem do pierwszego zalogowania się w aplikacji. Samą aplikację można bezpłatnie pobrać z Google Play lub Apple Store na swój smartfon (lub tablet). Aplikacja poprowadzi automatycznie do uruchomienia mKDR na urządzeniu.

Przy pierwszym logowaniu należy podać  numer swojej Karty Dużej Rodziny (z nośnika plastikowego lub maila) oraz hasło jednorazowe z SMS-a w polu „Wpisz swoje hasło". Następnie aplikacja poprosi   o zmianę hasła na własne. Nowego hasła należy używać do kolejnych logowań. Numer Karty zostaje zapamiętany za pierwszym razem i nie trzeba wpisywać go ponownie.

Po zalogowaniu można korzystać z aplikacji. Dla rodzica dostępne są karty pozostałych członków rodziny.

W przypadku, gdy zapomnisz hasła, naciśnij „ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA" i podaj swój numer Karty. Na adres e-mail podany we wniosku otrzymasz link do zmiany hasła. Po jego otwarciu należy ustawić nowe hasło. Jeśli link nie otwiera się automatycznie, skopiuj go ze swojej poczty do paska adresu w przeglądarce internetowej.

Jak wyświetlić, jak wyszukać

Aby wyświetlić mobilną Kartę Dużej Rodziny, zaloguj się do aplikacji mKDR, a następnie naciśnij na ikonę lub zdjęcie (jeśli je ustawiłeś) osoby, której kartę chcesz wyświetlić.

Na mKDR znajdują się takie same dane jak na karcie tradycyjnej (plastikowej). Autentyczność karty potwierdza data i upływający czas.

W celu znalezienia Partnera, który przyznaje zniżki po okazaniu KDR, naciśnij na ikonę ustawień w lewym górnym rogu ekranu (trzy poziome kreski). W dalszej kolejności naciśnij „Partnerzy", a potem – na ikonę branży, aby zobaczyć nazwę, oferowane zniżki i dane teleadresowe Partnera.

Aplikacja umożliwia wyszukiwanie Partnera po nazwie lub słowach kluczowych. Możesz też filtrować Partnerów według branży.

Bardzo ważnym udogodnieniem jest również mapa, którą możesz przesuwać, przybliżać lub oddalać. Nazwy i adresy Partnerów aktualnie widocznych na mapie znajdziesz na liście. Można też wyznaczyć trasę do wybranego Partnera za pomocą domyślnej aplikacji nawigacyjnej w Twoim urządzeniu - w opisie Partnera naciśnij przycisk nawigacji.

Ustawienie zdjęć użytkowników

Zdjęcie nie jest konieczne, aby korzystać z Karty, ale można je ustawić. Jest to możliwe po zalogowaniu się do aplikacji mKDR i naciśnięciu ikony ustawień w lewym górnym rogu ekranu (trzy poziome kreski). Po naciśnięciu zakładki „Ja i moja rodzina", trzeba wybrać osobę, której zdjęcie ma być dodane. W dalszym kroku naciśnij DODAJ ZDJĘCIE, aby wybrać zdjęcie z urządzenia lub zrobić je aparatem.

Dodawane zdjęcie można przyciąć, aby ustawić tylko jego fragment. W polu „Pokazuj jako" jest możliwość wpisania tekstu widocznego na ekranie pulpitu – np. zdrobnienia imienia dziecka.

Na wyświetlanej mobilnej KDR zawsze będzie widoczne pełne imię i nazwisko.

Zmiana hasła

Aby zmienić hasło, zaloguj się do aplikacji mKDR i naciśnij na ikonę ustawień w lewym górnym rogu (trzy poziome kreski). Później naciśnij „Zmień hasło". W efekcie zostaniesz automatycznie zalogowany w przeglądarce internetowej na stronie www.mkdr.gov.pl. W sekcji „HASŁO" naciśnij „Zmień hasło", wpisz obecne hasło, a następnie wpisz i powtórz nowe hasło oraz naciśnij „ZMIEŃ".

Uwaga! Hasło możesz zmienić bez otwierania aplikacji mobilnej. Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.mkdr.gov.pli zalogujesz się numerem karty oraz hasłem do aplikacji.

Limit urządzeń

Aplikacji mKDR można równocześnie używać na maksymalnie 5 urządzeniach. Jeżeli wyczerpałeś limit 5 urządzeń, a chcesz dodać kolejne urządzenie, najpierw usuń jedno z używanych wcześniej. W tym celu trzeba wejść  na stronę www.mkdr.gov.pl, zalogować się numerem Karty oraz hasłem do aplikacji oraz nacisnąć  „Zarządzaj urządzeniami", a następnie  „Usuń" przy urządzeniu, którego już nie będziesz używać. Na zakończenie potwierdź usunięcie urządzenia.