Dłużnika alimentacyjnego nie usprawiedliwia trudna sytuacja materialna

Sama trudna sytuacja materialna dłużnika alimentacyjnego nie uzasadnia umorzenia zaległych zobowiązań.

Publikacja: 19.11.2013 07:55

Na sytuację dochodową składają się nie tylko dochody z różnych tytułów, ale także możliwości ich uzy

Na sytuację dochodową składają się nie tylko dochody z różnych tytułów, ale także możliwości ich uzyskania

Foto: www.sxc.hu

Przy ustalaniu możliwości zarobkowych i majątkowych należy brać pod uwagę nie tylko rzeczywiste dochody, lecz i te, które dłużnik alimentacyjny może uzyskiwać – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I OSK 1651/13).

Sąd rozpatrywał skargę kasacyjną Dariusza K. Jego dwie byłe żony dostają pieniądze z funduszu alimentacyjnego na dwie córki.

Ustawa z 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów przewiduje (w art. 27 ust.1), że dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego, łącznie z ustawowymi odsetkami. Pieniądze z funduszu alimentacyjnego otrzymuje ponad 340 tys. dzieci.

We wnioskach o umorzenie należności Dariusz K. argumentował, że ma trudną sytuację finansową i zdrowotną. Kwota zadłużenia rośnie, tymczasem od sierpnia 2010 r. jest zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny. Nie pracuje zawodowo ani dorywczo. Nie ma mieszkania, gdyż dotychczasowe zajęła była żona. Mieszka u ojczyma. Nie ma żadnych oszczędności. Cierpi na nerwicę i depresję, a po próbie samobójczej przebywał dwukrotnie w szpitalu. Do odwołania dołączył dowody dotychczasowych wpłat alimentów, potrąceń w zakładzie pracy i pisma komornika.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku odmówił umorzenia należności. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę Dariusza K., a NSA oddalił skargę kasacyjną.

Umorzyć należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego można tylko wyjątkowo, gdy sytuacja dochodowa i rodzinna obiektywnie uniemożliwiają wywiązanie się z obowiązku alimentacyjnego. Sytuacja Dariusza K. jest rzeczywiście bardzo trudna. Jest on jednak w wieku aktywności zawodowej, ma 46 lat, jest ślusarzem. Nie jest osobą niepełnosprawną, stan zdrowia nie kwalifikuje go do renty. Nie ma osób na utrzymaniu, nie ponosi wydatków na mieszkanie.

Na sytuację dochodową składają się nie tylko dochody z różnych tytułów, ale także możliwości ich uzyskania – stwierdziły oba sądy. Umarzanie zaległych należności każdemu dłużnikowi z powodu bezrobocia prowadziłoby do przerzucania obowiązku utrzymania dzieci dłużników alimentacyjnych na wszystkich podatników. Przepisy ustawy o egzekucji w administracji nie pozwalają zresztą,  żeby komornik zabierał wszystkie dochody, nie pozostawiając dłużnikowi nic na utrzymanie. Za uporczywe uchylanie się od płacenia alimentów grozi do dwóch lat więzienia.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne