Chodzi o rozwody bez orzekania o winie. Resort sprawiedliwości rozważa wprowadzenie możliwości rozwiązania małżeństwa nie tylko przez sąd (w dodatku obecnie musi to być sąd okręgowy), ale także przez notariusza albo naczelnika urzędu stanu cywilnego.
Potyczki rozwodowe młodych Polaków
Raport pt. „Potyczki rozwodowe młodych Polaków” pokazuje, że tylko 11,3 proc. ocenia ten pomysł negatywnie, a 16 proc. nie ma na ten temat zdania.
– Z mojego doświadczenia wynika, że propozycja rozwodów u notariusza może być bardzo korzystna, zwłaszcza w sprawach bez orzekania o winie i bez sporów. Młodsze osoby, tj. w wieku 18–35 lat, często dążą do szybkiego i bezproblemowego załatwiania tego typu spraw. Dlatego aż blisko 73 proc. z nich popiera ww. pomysł – wyjaśnia Kamil Jura, współautor raportu, prawnik i mediator z Kancelarii Rozwodowej Nowy-Etap.pl.
Jego zdaniem rozwód notarialny usprawni procedury, jednak pod warunkiem, że byli partnerzy wcześniej ustalą jego warunki u mediatora.
Jak tłumaczy ekspert, mediacja rozwodowa, podczas której ustala się w „humanitarnych” warunkach zasady rozstania, a następnie wizyta u notariusza w celu formalnej finalizacji procesu rozwodowego zapewne ograniczy nie tylko koszty, ale też zredukuje do minimum stres i skróci procedury.