Rząd za nowelizacją KPC ws. większej ochrony praw dziecka

Rada Ministrów przyjęła dziś projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, która przystosowuje polskie przepisy do unijnego rozporządzenia. Zmiany mają gwarantować ochronę tożsamości kulturowej, językowej i religijnej dzieci. Za przygotowanie projektu odpowiedzialne jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Publikacja: 29.11.2022 19:29

Rząd za nowelizacją KPC ws. większej ochrony praw dziecka

Foto: Adobe Stock

Unijne przepisy weszły w życie 1 sierpnia 2022 r. jako wspólne działania Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z członkami Unii Europejskiej i jej instytucjami. Dzięki przepisom państwa zobowiązane są do poszanowania praw dziecka co do jego tożsamości religijnej, kulturowej oraz językowej w postępowaniach o ustanowienie pieczy zastępczej. 

Oznacza to, że dzieci kierowane do rodzin zastępczych mają trafiać do domów z podobnych kręgów kulturowych, przy czym najlepiej by byli to krewni z kraju pochodzenia dziecka. Do tej pory zasada ta nie była w pełni realizowana - jak podkreśliło Ministerstwo zdarzały się sytuacje, kiedy dziecko wychowywane w wierze chrześcijańskiej było oddawane to rodziny o wyznaniu muzułmańskim, czy też takie kiedy młody Polak przekazywany był rodzinie, która nie posługiwała sie polskim językiem. Mogło to stanowić źródło dodatkowego stresu i cierpienia w tak trudnej dla dziecka sytuacji. Jednocześnie stanowiło to pogwałcenie praw dziecka. 

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem