Zapisy o oddzieleniu placówek pieczy zastępczej od ośrodków pomocy społecznej, izb wytrzeźwień, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, hospicjów, ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy i zakładów opiekuńczo-leczniczych nie są próbą oddzielenia dzieci od osób starszych i chorych – uznał Sejm. Nowela ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej została przyjęta bez uwzględnienia uwag opozycji, która sugerowała, że nie ma racjonalnych argumentów na poparcie tezy, że „otoczenie starości, choroby i śmierci (...) trudno uznać za odpowiednie dla prawidłowego kształtowania postaw i rozwoju emocjonalnego dzieci".
Jak zapewniła wiceminister rodziny Elżbieta Bojanowska, dziś w Polsce funkcjonuje sześć takich placówek opiekuńczo-wychowawczych. Nawet tych sześć przypadków zasługuje na regulację ustawową.
Nowela, która dotyczy głównie sposobu organizacji wspólnej obsługi ekonomiczno-administracyjnej placówek opiekuńczo-wychowawczych, umożliwia działanie na dotychczasowych zasadach centrom administracyjnym do obsługi placówek wsparcia dziennego i jednostek instytucjonalnej pieczy zastępczej (miały funkcjonować tylko do końca tego roku).
etap legislacyjny: czeka na podpis prezydenta