Rada gminy (miasta) decyduje również o zamknięciu nekropolii komunalnej. Podjęcie uchwały w tej sprawie również wymaga współdziałania ze służbami sanitarnymi. Tak wynika wprost z art. 1 ust. 1 i 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9224CD76E17FE05A0EE3990EB14A678D?id=80657]ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 23, poz. 295 ze zm.)[/link].
[srodtytul]W każdej gminie[/srodtytul]
Cmentarze komunalne co do zasady powinny istnieć w każdej gminie. Ustawa dopuszcza jednak możliwość założenia jednego cmentarza obsługującego kilka jednostek samorządu terytorialnego. Co istotne, jej art. 3 wymaga, aby nekropolie powstawały na terenach specjalnie do tego celu przeznaczonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Ustalenia planu miejscowego mogą mieć ponadto znaczenie w zakresie lokalizacji domów pogrzebowych. Tak wynika z wyroku NSA z 16 marca 2009 r. Jednak, jak sąd zaznaczył, takie instytucje nie muszą być lokowane wyłącznie na terenie cmentarzy. W takiej sytuacji przepisy ustawy o cmentarzach nie mają do nich zastosowania [b](II OSK 160/08)[/b].
Zaznaczyć w tym miejscu należy, że o ile decydowanie o lokacji cmentarza należy do rady, o tyle zgodnie z art. 2 ust. 1 omawianej ustawy utrzymanie i zarządzanie takimi obiektami należy do właściwych wójtów (burmistrzów, prezydentów miast).
[srodtytul]Wymagania co do terenu[/srodtytul]