– To łamanie praw dziecka do opieki i wychowania w rodzinie, które zaburza jego rozwój i poczucie bezpieczeństwa, narusza też jego godność – uważa Marek Michalak i apeluje do Marszałków województw o tworzenie regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych.
Do RPD napływają kolejne informacje o trudnej sytuacji dzieci przebywających w szpitalach psychiatrycznych z powodu braku miejsc w placówkach specjalistycznych. W skrajnych przypadkach taki nieuzasadniony pobyt dziecka w szpitalu liczy się już nie tylko w miesiącach, ale nawet w latach.
Przykład? Małoletni przebywał w szpitalu psychiatrycznym bez wskazań medycznych ponad rok. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, odpowiedzialne za wydanie stosownego skierowania do właściwej placówki, w wyjaśnieniach skierowanych do Rzecznika Praw Dziecka, przekazało kopie 21 odmownych odpowiedzi na swoje prośby o umieszczenie chłopca w takim miejscu.
- Powiaty próbują rozwiązywać ten problem umieszczając dzieci w dostępnych im placówkach. nieprzygotowanych do udzielenia im odpowiedniej pomocy, często położonych z dala od specjalistów. W efekcie - trafiają one ponownie do szpitala - tłumaczy Marek Michalak.
Przykładem wskazującym, jak ogromne znaczenie ma udzielenie dziecku skutecznej pomocy we właściwym czasie, może być sprawa małoletniego, u którego zdiagnozowano Zespół Aspergera, Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi ADHD, zaburzenia osobowości oraz mieszane zaburzenia zachowana i emocji.