Osoba podejrzana o wykroczenia otrzyma pomoc obrońcy na etapie przedsądowym

Osoba podejrzana o wykroczenia, np. picie piwa w parku czy zakłócanie ciszy nocnej, a także pirat drogowy, który nie przyjął mandatu, może od początku postępowania korzystać z pomocy obrońcy.

Aktualizacja: 15.05.2015 22:15 Publikacja: 15.05.2015 18:52

Osoba podejrzana o wykroczenia otrzyma pomoc obrońcy na etapie przedsądowym

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Od 1 sierpnia 2015 r. podejrzany o popełnienie wykroczenia już na etapie postępowania wyjaśniającego będzie mógł korzystać z pomocy obrońcy. Dziś jest to możliwe dopiero wtedy, gdy wniosek o ukaranie trafi do sądu. W piątek Sejm zakończył pracę nad zmianami w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.

Gdy zaczną obowiązywać nowe przepisy, podejrzany będzie mógł się ubiegać o udostępnienie akt dokumentujących czynności wyjaśniające, a podejrzanego o popełnienie wykroczenia wspomoże profesjonalny pełnomocnik. Wgląd w akta postępowania przygotowawczego odbywać się będzie na podobnych zasadach jak w sprawach z kodeksu karnego. A to oznacza, że decydujący głos w kwestii, czy akta udostępnić czy nie, należeć będzie do sądu. Na odmowę dostępu można będzie złożyć zażalenie.

Na zmianie może zyskać szeroko rozumiany wymiar sprawiedliwości. Niekiedy współpraca osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia z adwokatem lub radcą prawnym może doprowadzić do odstąpienia od sporządzenia i skierowania wniosku o ukaranie. Dzięki temu sądy nie będą musiały zajmować się sprawami, w których i tak doszłoby do uniewinnienia lub umorzenia. Może się też zdarzyć, że kierowca, wiedząc, że policja, straż miejska czy Inspekcja Transportu Drogowego ma np. wyraźne zdjęcie z fotoradaru, zapłaci mandat, zamiast iść do sądu.

Wszystko to ma szansę sprawić, że część z ponad 500 tys. spraw, które co roku wpływają do sądów, zakończy się umorzeniem albo mandatem bez angażowania sądu. A chodzi o drobne sprawy karne. Na przykład zakłócanie ciszy nocnej czy picie piwa w parku. W grę wchodzą spore liczby. W 2013 r. policja skierowała do sądu prawie 370 tys. wniosków o ukaranie (na 6,8 mln wykrytych wykroczeń). Straże gminne i miejskie w 2013 r. wysłały 153 tys. wniosków (przy 3 mln wykroczeń odnotowanych przez te służby).

Z pozoru niewielka zmiana może też dać dodatkowe zajęcie adwokatom i radcom. Minimalna stawka dla pełnomocnika za obronę przed sądem rejonowym w postępowaniu o wykroczenia wynosi 180 zł. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztować udział obrońcy w postępowaniu w sprawach o wykroczenie przed wniesieniem wniosku o ukaranie. Projekt rozporządzenia z ustaloną stawką ma być gotowy w czerwcu.

Etap legislacyjny: trafi do podpisu prezydenta

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku